İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın da Dahil Olduğu 100 ABD’li Firma, Müslüman Göçmen Yasağına Karşı Bildiri Yayınladılar!

Bloomberg’in haberine göre, Apple’ında dahil olduğu 100 ABD’li firma, Başkan Donal Trump’ın yürürlüğe soktuğu göçmen yasağına karşı bir bildiri yayınladılar.

teknik destek

Bildiride, ABD’nin adalet ve özgürlük ilkelerinden saptığı, göçmenlerin veya göçmen çocuklarının Fortune 500 listesindeki en az 200 şirketi kurdukları belirtiliyor. Özetle bildiride temel alınan konu göçmenlerin ABD ekonomisine katkıları ve önemli oldukları üzerine. Ayrıca, bu ülkelerden gelen göçmenlerin ülke güvenliğe karşı bir tehlike oluşturmadıkları da bildiride belirtiliyor.

Bildiriyi destekleyen firmalar arasında Apple’la birlikte Facebook, Google, Microsoft, Netflix, Snap, Uber, Twitter ve Intel gibi dev teknoloji firmaları yer alıyor. İlginçtir ki yine dev isimlerden olan Amazon bildiriye katılım sağlamamış durumda.

ABD’deki bu göçmen yasağı İran, Irak, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen gibi 7 Müslüman ülkeyi kapsıyor. Bu denli geniş bir yasağın söz konusu olması dev firmaları doğrudan etkilemiş durumda. Çünkü pek çok firmanın çalışanları arasında bu ülkelerin vatandaşları yer alıyor ve özellikle seyahat halinde olanların hiçbirisinin ülkeye girişine izin verilmiyor.

Yasağa karşı ABD’de büyük bir tepki oluşmuş olsa da, Başkan Donald Trump ısrarla geri adım atmayacağını söylüyor.

teknik destek