Apple’ın Efsane CEO’sunun Çocuklarına iPhone ve iPad Kullanmasına İzin Vermediği Ortaya Çıktı!

minik steve jobs

Apple’ın efsane CEO’su olarak kabul edilen ve teknoloji dünyasının dahilerinden birisi olarak görülen Steve Jobs’ın çocukları için koyduğu bir kural ortaya çıktı ki bu kural bir anda büyük ses getirdi.

teknik destek

New York Times’ın eski muhabirlerinden Nick Bilton, Steve Jobs hayattayken onunla röportaj yapan gazetecilerden sadece birisi. Nick, yaptığı bu röportaj sırasında Jobs’a yönelttiği “çocuklarınız iPhone ya da iPad seviyor mu?” sorusuna Jobs’ın çocuklarına bu cihazları kullandırmadığını söylediğini açıkladı.

Silikon Vadisi’nin üst düzey yöneticileri ve mühendisleri arasında yaygın olan bu tutum, yani çocukları teknolojiden uzak tutma onları teknolojiden koruma anlayışı olarak biliniyor. Bu yönü ile günümüz ebeveynlerinin tercihlerini sorgulamamız söz konusu. Zira San Francisco’da bulunan ve bilgisayar dahi bulunmayan Waldrof School kolejindeki öğrencilerin çoğu Steve Jobs gibi insanların çocuklarından oluşuyor.

Aslında teknoloji devlerinin üst düzey yetkilileri arasında yaygın olan bu anlayışın temel nedeni çocukların sosyalleşmesinin önünde teknolojik cihazların büyük bir engel oluşturmasından kaynaklanıyor. Yani Steve Jobs’ın çocuklarını iPhone’dan ve iPad’den uzak tutarak bunu engellemeye çalıştığını söylememiz mümkün.

Zaten bir çocuğun bütün gününü iPad’inde veya iPhone’unda Candy Crush oynayarak geçirmesi kadar ve buna göz yuman ebeveynlerin bu tutumu kadar vahim bir şey yoktur. Çocuğunuzun eline bir iPhone veya iPad vererek onun zekasını geliştirdiğinizi düşünebilirsiniz ancak aslında onun hayatı ile diğer insanlar arasında hatta sizin aranızda duvarlar örmesini ve gelecekte onun asosyal bir birey olmasını sağladığınızı bilmeniz gerekiyor.

müşteri hizmetleri