İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Gelirleri Nereden Geliyor?

Apple, şu anda dünyanın en büyük teknoloji şirketi ve uzmanlara göre dünyanın ilk 1 trilyon dolar piyasa değerine ulaşacak olan şirket olacak. Bu yönü ile, Apple’ın şu anki piyasa değeri 800 milyar doları aşmış durumda.

Apple, 2017 mali yılı ikinci çeyrekte yani üç aylık dönemde 52,9 milyar dolar gelir ve 11,0 milyar dolar net gelir veya seyreltilmiş hisse başına 2,10 dolar elde ettiğini açıkladı. Peki böylesine değer üreten ve değer gören şirketin gelirleri tam olarak nereden geliyor? Bunun cevabı Visual Capitalist‘ten geldi ve hazırladıkları enfes infografik ile bunun cevabını yalın bir şekilde vermişler.

Apple 2016 Gelirleri

İnfografik, 2016 yılını gösteriyor ve Apple’ın 2016’da elde ettiği 216 milyar dolar gelirin yüzde 63’ünü iPhone’un, yüzde 11’ini Mac’in, yüzde 10’unu iPad’in, yüzde 11’ini servislerin (iCloud, Apple Music v.s.) ve yüzde 5’ni diğer ürünlerin (Apple Watch, AirPods v.s.) oluşturduğunu gösteriyor. İnfografikte yer alan veriler Apple’ın 2016 mali yılı boyunca açıkladığı bilgilere dayanıyor ve bu yönüyle verilerin tümüyle güvenilir bilgiler olduğunu söyleyebiliriz.

Yakın zaman kadar, pek çok kişi için Apple=bilgisayar üreticisi olarak görülüyordu ancak bunun aslında Apple=iPhone olarak olduğunu net bir şekilde görüyoruz.