Apple’ın iPad Satışlarındaki Düşüş Devam Ediyor!

iPad

IDC’ye göre, dünya tablet pazarı geçen çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre küçüldü. Pazar araştırması şirketi, ilk çeyrekte tablet sevkiyatlarının sadece 36,2 milyona ulaştığını ve böylece, 2012’nin üçüncü çeyreğinden bu yanaki son beş yılın en düşük seviyesinin görüldüğün tahmin ediyor.

teknik destek

iPad dünyanın en popüler tableti olmasına rağmen bu düşüşten kurtulamadı. Bu hafta başında Apple, son çeyrekte bir önceki yıla göre daha az sayıda iPad sattığını duyurduğu mali kazanç görüşmesini gerçekleştirdi ve 2016 yılının son çeyreğide 10.2 milyon olan iPad satışının 8.9 milyona düştüğünü açıkladı.

IDC, iPad satışlarındaki düşüşün, endüstrinin ve tüketici talebinin değişen dinamiklerinden etkilenmediğini söylüyor. Bunun temel nedeni ise, Apple’ın diğer ürün serilerinde devam eden başarısı olarak görülüyor.

Maliyetli iPad Pro modellerinin satış fiyatların yüksek olmasına rağmen, Apple’ın bir yıl öncesine göre iPad geliri negatife dönmüş durumda. Apple, geçen çeyrekte iPad’ten 3.8 milyar dolar kazanç elde ederken, geçen yılın aynı döneminde 4.4 milyar dolar kazanç elde etmişti.

IDC, 2010’da orijinal iPad’in piyasaya sürülmesinden sonraki ilk üç yıl içinde, tablet pazarında muazzam büyümenin yaşandığını, tüketicilerin tabletlerini yükseltme konusunda daha istekli hale geldiğini ancak kullanıcıların akıllı telefonlara daha fazla bağımlı olduğunu ve tablete ilgisiz kaldıklarını söylüyor.

Apple, ilk çeyrekte dünya çapında tablet pazarının tahmini yüzde 24,5’ini kaydetti; bu, yılın ilk üç ayında neredeyse dört tabletten birinin bir iPad olduğunu gösteriyor. Samsung yüzde 16,5 pazar payıyla yaklaşık 6 milyon tablet sevkiyatla ikinci sırada yer aldı.

Çinli şirket Huawei, çeyrekte büyüme gören tek tablet üreticisi oldu ve bir yıl öncesine göre yüzde 31,7 artışla 2.7 milyon tablet sevkiyatı gerçekleştirdi. Amazon ve Lenovo, ilk çeyrekte sırasıyla 2.2 milyon ve 2.1 milyon tablet sevkiyatlarıyla ilk beş üreticiyi oluşturmuş oldular.

Resmi olan iPad satışlarının ötesinde, bu haberde yer alan görsellerin tahmin edilen rakamlar olduğunu unutmamak önemlidir.

müşteri hizmetleri