İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın iPhone 7’de Yapacağı Değişikliklerin Arkasındaki Özel Planı Ne ?

iPhone 7 ile ilgili yayınlanan yeni bir rapor Apple’ın kulaklık jackını kaldırmasının arkasındaki özel planını ortaya koyuyor.

teknik destek

9to5mac’te önemli işlere imza attıktan sonra Bloomberg’e geçiş yapan Mark Gurman, iPhone 7 ile ilgili bir rapor yayınladı. Mark Gurman, iPhone konusunda geçmişte verdiği doğru bilgilerle tanınan birisi olduğu için bu raporuna da dikkat etmek gerekiyor.

Gurman, raporunda iPhone 7’de fiziksel home tuşu yerine harekete bağlı olarak dokunsal geri bildirim hissi oluşturacak bir dokunmatik home tuşu yer alacağını belirtiyor. Bu tuş işlev olarak MacBook’taki trackpad e benzer olacak. Yeni home tuşunun avantajlarından biri telefonun ön camının sağlam su geçirmez olacak olması.

iPhone 7 ile ilgili sıkça gündeme gelen kulaklık jackının kaldırılması iddialarına da değinen Gurman, kulaklık jackı yerine ikinci bir hoparlör olacağını söylüyor. Yani kulaklık girişinden boşalan alan çift hoparlör özelliğinin önünü açmış oluyor. Eğer mevcut kulaklıklarınız ile müzik dinlemek istiyorsanız bir adaptöre ihtiyacınız olacak.

Kulaklık jackının kaldırılması müşterilerin tepkisini çekecek ve uzun yıllardır alışılagelmiş kulaklık jackına göre tasarlanmış kulaklık sektörüne darbe vuracak. Fakat daha ince bir iPhone çıkacak olması bu anlamda tepkileri azaltabilir.

Bununla birlikte dokunmatik home tuşu ve kulaklık jackının kaldırılması iPhone 7’nin su geçirmezlik anlamında Samsung ve diğer markaların telefonları ile yarışacak hale gelmesinde önemli adımlar olacak.

Gurman, raporunda iPhone 7 modellerinin 4.7 ve 5.5 inç ekranlara sahip ( iPhone ve iPhone 7 Plus ) olacağını ve her iki cihazda anten hatlarının yeniden tasarlandığını belirtiyor. 5.5 inçlik modelde ayırt edici özellik olarak çift kamera olacağını söylüyor. Gurman, çift kamera ile elde edilen birleştirilmiş fotoğrafın farklı renk çekimi sebebiyle daha parlak ve detaylı olacağını belirtiyor.

Gurman’ın raporunda verdiği bilgiler yeni değil. Fakat Apple konusunda gerçekten güvenilir bir kişinin raporunda bunları yazması bu değişikliklerin yeni iPhone’da yer alacağı ve Apple’ın planları hakkında bilgi veriyor olması açısından önemli.

teknik destek