Şimdi yükleniyor

Apple’ın iPhone 8’de Kullanacağı İddia Edilen Parmak İzi Okuyucusu Teknolojisi!

mi5s

Apple’ın iPhone 8’de Kullanacağı İddia Edilen Parmak İzi Okuyucusu Teknolojisi!

Apple uzun zamandır, iPhone 5s’ten bu yana ana ekran düğmesine yerleşik parmak izi okuyucusu ile kullanıcılarına yükseltilmiş güvenlik sensörü ile hizmet sunuyor. iPhone 7 ile ana ekran düğmesini Taptic Engine ile destekleyen ve bir bakıma artık eski ana ekran düğmesine yer vermeyen Apple’ın gelecekte bu ana ekran düğmesini de sanallaştırması bekleniyor. Peki ya böyle bir sanallaştırma sonrası parmak izi okuyucusu nasıl sağlanacak dersiniz?

teknik destek

Çinli marka Xiaomi bugün ekrana gömülü parmak izi okuyuculu yeni telefonu mi 5s ve mi 5s Plus’ı tanıttı. Her iki akıllı telefonun ekranında da cama yerleşik ultrasonik parmak izi okuyucusu yer alıyor. Ultrasonik görüntüleme sadece parmak izi okuyucusunun cam altında yapılmasına izin veriyor. Parmağınızla sensörü bulabilmeniz için Xiaomi cama bir girinti koymuş.

Tabii ki Xiaomi’nin akıllı telefonları yine Apple’ın izinden giderek, iPhone ile rekabet etmek için piyasaya sürülmüşler. Zaten isimlerinden de bu rahatlıkla anlaşılıyordur 🙂 Aşağıdaki videoda belkide bu akıllı telefonların en farklı yönü, ekrana yerleşik parmak izi okuyucusunun tanıtım videosunu görebilirsiniz.

https://youtu.be/26Anr43MbJg

Bu konu daha önce iPhone’lar için pek çok kez gündeme gelmişti. En çok da iPhone 7 ile gelecek diye bu yönde konseptler hazırlanıyordu ama beklenen gerçekleşmedi. Apple’ın böyle bir teknolojiyi iPhone 8 için beklettiği belirtiliyor. Hatta iPhone 7 için hazırlanmış sanal ana ekran düğmeli konsepti aşağıdan görebilirsiniz;

iphone-sanal-ana-ekran-dugmesi Apple'ın iPhone 8'de Kullanacağı İddia Edilen Parmak İzi Okuyucusu Teknolojisi!

Peki sizce böyle bir şey gerçekleşir mi? Yorumlarınız neler? Aşağıdaki yorum alanından bizimle paylaşabilirsiniz.

teknik destek