Apple’ın iPhone’u Önümüzdeki 2 Yıl Boyunca Rakiplerinin Önünde Olacak!

iPhone 8

Güvenilir tahminleri ve tutarlı yorumları ile yakinen tanıdığımız Ming-Chi Kuo, yeni yatırımcı notunu paylaştı. Notta, Apple’ın 3D algılama teknolojisine, seri üretimi konusuna değiniliyor ve şirketin bu teknoloji ile Qualcomm’un 1.5-2 yıl ilerisinde olduğu bilgisi yer alıyor.

teknik destek

Analist, Qualcomm’un 3D algılama için hem yazılım hem de donanım geliştirmesi noktasında Apple’ın gerisinde olduğuna ve 2019 yılına kadar bu teknolojiyi kullanılabilir olarak tedarik edemeyeceğine inanıyor. Qualcomm, Android cihazlar için 3D algılama bileşenlerinin geliştirilmesi söz konusu olduğunda bu konuda çalışma yapan “en meşgul” şirket olmasına rağmen, Android tabanlı akıllı telefonlar 3D algılama teknolojisi yönünden bir süre için Apple’ın iPhone’unun gerisinde kalabilirler.

Kuo’ya göre Qualcomm, olgunlaşmamış algoritmalar, form faktörü ve termal sorunlar nedeniyle akıllı telefonlar için olumsuz bir donanım tasarımı ile uğraşıyor. Qualcomm, Apple’ın tedarikçi seçiminden de etkilenebilir. Pek çok ana bileşen tedarikçisi zaten Apple’a kaynak ayırmış durumda. Bu nedenle Qualcomm’un yeterli kaynakları elde etmek için farklı tedarikçiler bulması gerekiyor. Kuo;

“Qualcomm gelişmiş uygulama işlemcileri ve baz bant çözümleri tasarlarken, çift lensli kamera gibi akıllı telefon uygulamalarının diğer önemli yönlerini gerisinde bırakıyor ancak birçok Android telefonda bunun yerine Arcsoft gibi üçüncü parti satıcılardan gelen optik yakınlaştırmayı taklit etmek için kullanılan çözümler benimseniyor ve ultrasonik parmak izi tarayıcısı için Qualcomm, Android dünyası için 3D algılama konusunda Ar-Ge’sindeki en meşgul şirket olmasına rağmen 2019’a kadar bu konuda bir ilerleme kaydedemeyecek.”

Kuo, Android dünyasının 3D algılama teknolojisinde Qualcomm’un çalışmalarında ve genel olarak bekle-ve-gör yaklaşımını benimsediğini söylüyor. Yani, Android tabanlı akıllı telefon üreticilerinin, Apple’ın 3D algılamayı nasıl kullanacağını ve yüz tanıma teknolojisi için ne gibi özelliklerle “yenilikçi bir kullanıcı deneyimi” sunacağını görmek için bekliyorlar diyebiliriz.

Xiaomi’nin 2018 yılı amiral gemisi cihazının Qualcomm’un 3D algılama teknolojisini ilk olarak benimseyen tek üretici olacağı söyleniyor ve eğer OLED ekranlı iPhone lansmanı ile birlikte bu algılama teknolojisi kullanıcılardan olumlu yönde geribildirim almazsa Kuo, Xiaomi’nin bu planını iptal edeceğine inanıyor.

Apple’ın üretimle ilgili sorunlar yüzünden cihazın ekranına Touch ID’yi entegre edemediğinden dolayı yeni bir yüz tanıma teknolojisinin kullanılmasına olanak tanıyan 3D algılama işlevselliğini iPhone 8’in ön kamerasında yer vereceği yönünde söylentiler dolaşıyor. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise birkaç hafta içinde göreceğiz.

müşteri hizmetleri