Apple’ın Kusursuzluğa Ulaşma İsteği ve Apple Campus 2 İnşaatı

apple_campus_2

Reuters’ın haberine göre, Apple’ın tıpkı tüm ürünlerinde olduğu gibi uzay gemisi görünümlü yeni kampüsü için en ufak detaylara bile dikkat ettiği belirtiliyor. Apple’ın 2.8 milyon metrekarelik kampüsünün yapımına 2011 yılında başlandı ve 2015 yılında tamamlanması bekleniyordu. Ancak şirketin en ufak ayrıntılara bile dikkat etmesinden dolayı projenin tamamlanması beklenenden uzun sürüyor.

teknik destek <

Apple, tıpkı ürünlerinde yaptığı gibi kusursuzluğa ulaşma hedefinde ve kampüsün herbir detayına dikkat ediliyor. Şirketin kendi bünyesindeki inşaat ekibi, müteahhitleri ve işçileri, kampüs inşaatının cam kapmalarına yansıyan havalandırma deliklerine veya boruların dahi görünüşüne dikkat etmek zorundalar. Yani cama yansıyan gölge bile belirli bir estetik kuralına bağlı olmak zorunda.

Apple’ın detaycı tasarım anlayışı projeyi mükemmel hale getirdi ama çalışmaları da zorlaştırdığı için inşaat henüz tamamlanabilmiş değil. Apple’ın detaylara dikkat etmesinin bir diğer absürd örneği ise inşaattaki her bir ilerleyişin öncelikle Apple’ın ekibi tarafından iki kez kontrolden geçmesi ve onaylanması gerekliliği.

Projede çalışan Kolombiyalı bir mimar, uzay gemisi kampüsünün pek çok kısmında Apple’ın mevcut ürünlerinden ilham alındığını söylüyor. Mesela asansör düğmelerinin iPhone’un ana ekran düğmesine benzetilmesi gibi.

Apple’ın en rahatsız edici dikkat noktalarından birisi de her şeyin simetrik olmasını istemesi. Basit gibi görülen kampüs içinde kullanılacak tabelalar için bilen özel çalışmalar yapılıyor. Hatta tabela çalışmaları için 15’in üzerinde toplantı yapıldığı belirtiliyor.

Apple’ın, Apple Campus inşaatındaki en ufak şeyler için bile her şeyi doğru yapmaya yönelik ısrarı, şirketin kurum içi müdürünün tasarımı mükemmelleştirmeye çalışması uzun gecikmelere yol açmış durumda. Çünkü bir noktaya takılıp kalınması diğer pek çok şeyin gecikmesine neden oluyor.

Tüm bunlarla birlikte, Apple’ın yeni uzay gemisi görünümlü Apple Campus 2 içerisine ziyaretçi girişlerini kabul etmeyeceği öngörülüyor. Yani mükemmeliyetçi bir kampüsü şirket sadece kendi içinde bir deneyim olarak tutacak ve birçok simgesel ürününden birisi gibi kullanacak.

müşteri hizmetleri