İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Ödül Programı iOS 10 Jailbreak’i Öldürdü mü?

iOS 10 altı hafta önce yayınlandı. Fakat hala elle tutulur bir jailbreak haberi gelmedi. Hackerlar iOS 10’u jailbreak yaptıklarını gösteren resimler paylaştılar. Fakat halka açık olarak jailbreak yöntemi yayınlayan olmadı.

teknik destek

Apple iOS 10’un ilk betalarından beri iOS 10 çekirdeğini şifrelemedi. Bu, kullanıcılara daha kolay jailbreak için umut vermiş gibi görünse de asında güvenlik açıklarını daha kolay keşfetmek için yapılmış bir hareketti.

Aslında şifrelenmemiş çekirdek Apple’a iOS 10 sürümlerine daha hızlı ve kolay bir şekilde hatalar için yama yapma imkanı tanıyor. Bu sebeple her güncelleme iOS daha güvenli hale geliyor.

Ağustos ayındaki Black Hat konferansında Apple iOS ve iCloud güvenlik açıklarını bulmak için 200.00$ lık ödül programını açıklamıştı. Program dahilinde açıkları rapor eden hackerlar ödüllendirilmeye başladı.

Ödül programı dahilinde en büyük ödül root erişimi sağlama ve bir iOS cihazına jailbreak yapmak için açık bulma konusunda veriliyor. Bu ödül hackerların sessiz sedasız açıkları bulup Apple’a rapor etmelerine sebep olabilir. Nitekim iOS 10 çıktıktan sonra hiç bir jailbreak topluluğundan ses çıkmaması buna yorulabilir.

Pangu ekibi Temmuz ayında Şanghay’da Mobil Güvenlik Konferansı’nda iOS 10 için jailbreaki gösteren bir video yayınlamıştı. Fakat şimdilerde bu konu ile ilgili hiç bir açıklama yapmıyorlar.

Apple, ilk iPhone’dan beri jailbreakçiler ile adeta kedi ve fare oyunu oynuyor. Hemen hemen her güncelleme ile jailbreaki önlemek için yeni güvenlik tedbirleri alıyor. Ödül programının etkisi ile hackerlar sessiz kalsa da kendini tanıtmak isteyen bir hacker jailbreak işine girişebilir.

müşteri hizmetleri