Şimdi yükleniyor

Apple’ın OLED Ekranlı iPhone Bilmecesi Sürüyor!

OLED-iPhone

Apple’ın OLED Ekranlı iPhone Bilmecesi Sürüyor!

Apple, Çin’in BOE Teknoloji Grubu’yla 2018 yılının iPhone’u için OLED ekran panellerini tedarik etme konusundaki görüşmelerde bulunduğu yönünde haberler mevcut. Cupertino merkezli şirketin, LCD’den OLED ekrana geçişini sağlamak için tedarikçi sorunun çözmek adına çözüm yolları aradığı görülüyor.

Bloomberg’e göre Apple, aylardır BOE’nin OLED ekranlarını test ediyor ancak şirketi tedarikçi olarak görüp görmediği henüz belli değil. BOE, geçtiğimiz günlerde iki AMOLED ekran paneli üretim fabrikasına yaklaşık 14.5 milyar dolar harcayan Çin’in en büyük ekran üreticilerinden birisi. Görüşmeler, BOE’nin Apple’ın bu yıl tanıtacağı OLED ekranlı iPhone’u için mi yapılıyor belirsiz ama tahminlere göre 2018 yılının iPhone modelini kapsayacan bir görüşme söz konusu.

teknik destek

Apple ve BOE anlaşmaya varırsa, Çinli üretici Apple’ın Güney Kore ve Japonya dışındaki ilk OLED ekran tedarikçisi olacak. Kasım ayında Samsung, LG, Sharp ve Japan Display gibi OLED tedarikçilerinin 2017 yılının iPhone’unun ihtiyacını karşılayamayacakları bildirildi. Bu bildirimle birlikte normal iPhone 7s ve 7s Plus’ın LCD ekran ile geleceği söylenmeye başlandı ve Apple’ın OLED ekranı en üst seviye modelinde kullanması gündeme girmiş oldu. Şirketin bu sayede tedarik sorununu aşması bekleniyor.

BOE’nin yeni fabrikalardan bir tanesi bu yaz açılacak ve bir diğer fabrikası ise birkaç yıl sonra açılacak. Tam kapasiteye ulaşıldığında BOE’nin, ayda 1.6 milyon metreküp esnek cam üretebileceği belirtiliyor.

Şu anki veriler ışığında, Samsung’un 2017’de Apple’ın OLED ekran konusundaki ihtiyacını karşılayacak. 2018 yılında ise LG, Sharp ve Japan Display’in Apple’ın OLED ekran ihtiyacını karşılaması öngörülüyor.

teknik destek