İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Önemli Tedarikçileri, Üretimlerini ABD’ye Taşımaya Hazırlanıyorlar

Foxconn ve Sharp, ABD’ye büyük bir üretim tesisi kurmaya her zamankinden daha yakınlar. Henüz tüm bunların bir söylentiden ibaret olduğunu belirtelim. Henüz şirketlerden resmi bir açıklama yok ama kurulacak tesislerin sadece TV setleri ve ev aletleri için LCD panelleri üretimi yapmaları konuşuluyordu. Ancak son iddialara göre Foxconn’un ABD’de iPhone üretimi yapmayı düşündüğü söyleniyor.

teknik destek

Aslında tüm bu gelişmelerin yaşanmasının nedeni geçen yıl ABD başkan seçilen Donald Trump’ın seçim vaatleri. Trump, ABD’li dev şirketlerinin diğer ülkelerde üretim yapmalarını istemiyor. Bunun yerine kendi ülkelerinde üretim yapmalarını ve istihdam yaratmalarını istiyor. Eğer buna karşın hareket edilecek olursa da firmaları yüksek vergilerle tehdit ediyor. Durum böyle olunca, gözler bir anda dünyanın en değerli şirketi Apple’a çevrildi. Çünkü Apple üretim konusunda dışa bağımlı bir şirket konumunda.

Tam da bu noktada, şirket, bir süredir önemli tedarikçileri ile bu konu için görüşmeler yapıyor. Foxconn ve Sharp’ın bu konuda ne gibi bir adım atacakları resmi olarak belli değil ama tedarikçilerin Apple’ı kaybetmemek için ABD’de büyük bir üretim tesisi açmaya son derece yakın oldukları aktarılıyor.

Foxconn’un Guangzhou’daki benzeri bir tesisi ABD’ye kurmak için harcayacağı bedelde hemen hemen belli olmuş durumda. Foxconn’un yaklaşık 1 trilyon yen yani 8.69 milyar dolarlık bir yatırım yapması bekleniyor.

Donald Trump, Kasım ayında Apple’ın CEO’su Tim Cook ile görüşmüş ve bir teşvik olarak ABD’de üretim yapılması durumunda çok büyük vergi indirimleri sunacaklarını belirtmişti. Şimdilik işler karışık ama çok yakında durumların netleşeceği açık.

müşteri hizmetleri