İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Pilin Durumuna Göre iPhone’ları Yavaşlatmasına Android Cephesinden Cevap Geldi!

Geçtiğimiz hafta Apple’ın iPhone’ları pil sağlığına göre değerlendirerek kasıtlı olarak yavaşlatmasını kabul etmesi ile sektörde ve kullanıcılar arasında bu konu çokça konuşulmaya başlandı.

teknik destek

Apple, lityum iyon pilin kimyası gereği zamanla yıprandıklarından dolayı yüksek işlemci frekansında gerekli gücü sağlayamadığını ve bu sebeple iPhone’larda beklenmedik kapanma sorununun oluştuğunu söylüyor. Şirkete göre işlemcinin frekansını düşürerek beklenmedik kapanma sorunu ortadan kalkıyor. Elbetteki işlemci frekansının düşürülmesi iPhone’un performansının düşmesine, yavaşlamasına neden oluyor.

Durumun Android tarafında nasıl olduğu ise büyük merak konusu. Konu hakkında Samsung, HTC, LG, Google, Motorola ve Sony’e ulaşan The Verge, Motorola ve HTC’den cevap almayı başardı. HTC ve Motorola, pilin sağlığına bağlı olarak eski telefonların işlemci gücünde kısıtlamaya gitmediklerini açıkladılar. Tatil sezonu sebebiyle Sony’nin geç cevap vereceği bilgisi aktarılırken, Samsung’un ise konuyla ilgilendiğini söylemekle yetindiği bildirildi. Google ile LG ise henüz yorum yapmadı.

Apple’ın iOS 10.2.1 güncellemesi ile iPhone 6, iPhone 6s ve iPhone SE için beklenmedik kapanma sorununun oluşmaması adına güç denetim mekanizmasının aktif olarak kullanıma sunulduğu artık bilinen bir gerçek. iOS 11.2 güncellemsiyle birlikte iPhone 7’nin de sürece dahil edildiği belirtiliyor.

Apple, gelecekte de güç denetim mekanizmasını kullanmaya devam edeceğini söylüyor. iOS’un belirli sürümlerinde farklı modeller için kullanılan güç denetim mekanizması yalnızca pil sağlığı kötü olan cihazlar için etkin oluyor. Pil sağlığı iyi veya normal olan cihazlarda ise etkin olmuyor.

müşteri hizmetleri

4 Yorum

  1. Fatih Fatih 2 Ocak 2018

    4.5 yıldır çektiğim ve Ekim ayında kurtulduğum Samsung ve iğrenç android arayüzünün işkencesinden sonra Apple pilim yetersiz kaldığı için işlemcimin frekansımı düşürmeyi bırak kardeşim sana cihaz satmıyoruz dese kaçak alır yine kullanırım… Güç yönetimi uygulamasının aktif-deaktif seçeneğini kullanıcılara sunmuş olsaydı veya kullanıcı talebine bağlı olsaydı bi bu kadar daha güven kazanırdı…

Yorumlar kapatıldı.