İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Prag’da Açılan Müzesine Daha Yakından Bakalım

MacWorld ekibi yakın zamanda Prag’da açılan Apple müzesine daha yakından bakmak için müzeye bir ziyaret gerçekleştirmişler ve ortaya eğlenceli görüntüler çıkmış.

teknik destek

Öncelikle Apple müzesine giriş maliyetinin yaklaşık olarak 12 dolar olduğunu belirtelim. Müzede Apple ürünleri için eşsiz bir sergileme mevcut. 1976 ile 2012 tarihleri arasında tanıtılan tüm Apple ürünleri müzede mevcut. Özellikle Steve Jobs imzası taşıyan Apple cihazları ön plana çıkıyor.

Müzeye Giriş

apple-muzesi

Apple I

Şüphesiz tarihe damgasını vurmuş Apple’ın temelini oluşturan ilk bilgisayar. Apple I müzenin ilk odasında yer alıyor. Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından imzalanmış orjinal çalışma kılavuzunu içeriyor. Apple I’in 1976 yılına dayanan bir geçmişi olduğunu hatırlatalım.

Her müzede olduğunu gibi Apple müzesinde de bakmak serbest ama dokunmak yasak(mış).

Mac Modellerinin Sergilendiği Alan

apple-muze

Apple Ürünlerinin Soyağacı

apple-soyagaci

Müzede özellikle dikkat çeken alan ise Apple ürünlerinin soyağacının detaylı bir şekilde çıkartıldığı ve yansıtıldığı bu aşağıdaki duvar.

Macintosh 120K

1984 yılında piyasaya sürülen Macintosh modeli.

Jobs ve Woz

Müzede Apple’ın rüya takımının imzaladıkları fotoğrafları yer alıyor. Bu fotoğraf sadece bu müzede mevcut. Büyük bir hatrı olan fotoğraf olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Steve Jobs’ın Kıyafetleri

Müzenin en dikkat çekici detaylarından birisi de Steve Jobs’ın kıyafetlerinin sergilendiği kısım. Mavi kot, siyah balıkçı yaka kazak ve çift spor ayakkabı.

Müze Rehberi

Müze için her şey düşünülmüş. Özel rehber bile hazırlanmış. Müze ilgili tüm detaylar ve müzede bulunan Apple ürünleri hakkında detaylı bilgiler bu rehberde mevcut. Rehbere müzenin resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.

Newton EMATE 300

Newton EMATE 300

iPad Pro’nun babasına merhaba deyin… Bir kalem, yerleşik klavye ve dokunmatik ekranı ile Newton EMATE 300.

Apple Car

Yakın gelecekte Apple’ın elektrikli arabası olacak olan Apple Car için ilham alınabilir mi? 🙂

İlk iPod

ilk-ipod

Apple bugün 3.5 mm kulaklık girişinin iPhone’u daha kalınlaştırdığını iddia ederek tarihe gömmeye hazırlanıyorken ilk iPod’a daha yakından bakın.

iPod Soyağacı

Müzede tüm iPod modelleri için kanlı canlı bir soyağacı çıkartılmış.

Think Different

Müzede Steve Jobs’ı hatırlatmak için müzenin bir duvarı özel olarak dizayn edilmiş. Duvarda Jobs’a ait bir fotoğraf, “Think Different” sloganı ve sözleri yer alıyor.

Steve Jobs’ın Kartviziti

Eminim şimdiye kadar görmediğiniz bir detay bu. Evet Steve Jobs’ın kartvizitinden söz ediyorum. Müzede bu da mevcut. Malumunuz Jobs bir süre NeXT’in başkanı olarak görev yapmıştı.

iPhone Soyağacı

Şüphesiz iPhone Apple’ın en güçlü silahı. Müzede 2007 yılından bu yana tanıtılan tüm iPhone’ların bir soyağacı mevcut.

Time ve Steve Jobs

Jobs kariyeri boyunca hep övgülere nail oldu. Time dergiside pek çok kez kapağını ona ayırdı.

Müzede daha çok fazla detay ver ancak öne çıkanlar bunlar 🙂

teknik destek