İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Rakipleri Nihayet iPhone’u Kopyalamayı Bitirdiler mi?

2016 Mobil Dünya Kongresi (MWC 2016) 22-25 Şubat’ta tamamlandı. En yeni akıllı telefonlar, dizüstü bilgisayar ve aksesuarlar bu kongrede görücüye çıktı. Her yönü ile kongre boyunca fantastik teknolojik gelişmelere şahit olundu.

Kongrede özellikle Apple’ın rakiplerinin geçmişten beri yaptıkları, iPhone’dan ilham almaları yönünde bazı değişiklikler görüldü. 2007 yılında kendi akıllı telefonunu geliştirip tanıtan Apple, akıllı telefon sektörünü her yönü ile yeniden şekillendirmeyi başarmıştı.

Bu süreçte dünyanın en büyük akıllı telefon şirketi Nokia konumunu kaptırdı, büyük sıkıntılar yaşadı. BlackBerry, Motorola, Sony ve Microsoft gibi küresel akıllı telefon pazarında önemli oyuncular yer alıyordu ancak hepsi Apple’ın karşısında bir noktada diz çökmek zorunda kaldılar. Apple diğer firmalara göre, akıllı telefonu iPhone ile fiziksel klavyeyi tarihe gömdü ve dokunmatik deneyimini geliştirdi.

O zamandan beri Apple ve iPhone, diğer şirketler tarafından sıkı bir takip altına alındı ve şirketin iPhone üzerinde yaptığı her şeyden ya ilham alındı ya da özellikleri birebir değişiklikler yapılarak cihazlar üzerinde kullanıldı. Özellikle Android cihazlar bu noktada iPhone’u kopyalama noktasında büyük bir uğraş gösteriyorlardı. Ama bu yılki Dünya Mobil Kongresi’nde önemli değişikliklerin yapıldığı görüldü.

Samsung Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge

Samsung-Galaxy-S7
Kaynak: BGR

Apple’ın iPhone’unun kopyalanması söz konusu olduğunda Samsung kötü bir geçmişe sahip. Bunun aksini iddia etmek kesinlikle mümkün değil. Ama 2016 yılı itibariyle Samsung çok daha farklı cihazlarla geldi.

S7 ve S7 Edge’nin tanıtılmasından hemen önce, Samsung’un iPhone 6s’de yer alan yeni 3D Touch özelliğini taklit edeceği yönünde söylentiler mevcuttu ancak bu olmadı. Sadece iPhone’un Live Photos özelliğine benzer bir işlevsellik cihazlara gelmişti ancak bu o kadar da önemli bir detay değildi.

Samsung’un amiral gemisi bu sefer taklitçilikli değil dünyanın en iyi Quad HD Super AMOLED ekranı, IP68 su ve toz direnç sertifikası gibi önemli özellikleri ile öne çıktı.

LG G5

LG-G5
Kaynak: BGR

Geçen yıl ki Galaxy S6 ve bu yılki Galaxy S7 spor tasarımı ile iPhone 6’ya benzer çizgilere sahipken LG G5 ile tamamen farklı bir yol izledi.

LG yaygın olarak kullanılabilir modüler akıllı telefon oluşturmak için artık dünyanın ilk akıllı telefon üreticisi konumuna gelmiş durumda. G5 oldukça fazla özelliğe sahip ve kolayca değiştirilebilir bataryası onu rakiplerinden oldukça öne çıkartıyor.

Hiçbir yönü ile iPhone 6s’e benzemeyen G5, LG’nin artık iPhone’un etrafından bile geçmediğini gösterir nitelikte.

HP Elite x3

hp-elite-x3
Kaynak: BGR

HP akıllı telefon pazarına kurumsal kullanıcıları hedefleyerek eşsiz bir giriş yapmış durumda. Ve HP bunu yaparken tümüyle Apple’ın iPhone’una ters istikamette bir yol izliyor.

Elite x3 şimdiye kadar gördüğüm en ilginç ve en farklı tasarım kalitesine ve pil ömrüne sahip bir akıllı telefon. Elbette ki çok daha fazlasına sahip.

Yazılımı Windows 10 olmasına rağmen, HP bunu çok daha iyi hale getirecek adımlar atmış ve Elite x3 ile Windows 10 çok daha iyi hale gelmiş.