Apple’ın Shazam’ı Satın Alımında Flaş Gelişme

applein-shazami-satin-aliminda-flas-gelisme

Geçtiğimiz yılın son aylarında Apple müzik tanıma uygulaması Shazam’ı satın aldığını açıklamıştı. Kısa sürede tamamlanması beklenen satın alma sürecinden flaş bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği satın alımla ilgili olarak soruşturma başlattı. 

teknik destek <

Apple geçtiğimiz yılın son aylarından Londra merkezli müzik tanıma uygulaması Shazam’ı 400 milyon dolar karşılığında satın aldığını açıklamıştı. Satın alma sürecinin tamamlanması beklenirken flaş bir gelişme yaşandı. Avrupa Birliği bu satın alım hakkında soruşturma başlattığını açıkladı. 

Geçtiğimiz yıl müzik keşif uygulaması Shazam’ın satın almak için girişimlere başladığını açıklayan Apple zorlu geçen pazarlıklar sonrasında Shazam’ı satın aldığını açıklamıştı. Apple’ın bu satın alınmasının diğer servisleri nasıl etkiyeceği merak edilirken bu satın alım ayrıca tekelleşme endişelerini de beraberinde getirmişti. Apple’ın bu satın alımı duyurmasının ardından Avrupa Birliği olayı yakın takibe aldı ve tüm hatlarıyla araştırılacağını açıkladı. 

İspanya, Fransa, İzlanda ve Avusturya’nın bulunduğu bir grup ülke şubat ayında toplanmış ve Avrupa Komisyonu’na bu satın alımı incelemesini ve satın alımın Avrupa Birliği yasalarına uygun olup olmadığını sorgulanmasını istemişti.

Avrupalı Çevrimiçi Müzik Servisleri Bu Satın Alımdan Dolayı Tedirgin!

Spotify ve Dezeer gibi müzik servislerinin Avrupalı olduğunu düşünürsek Avrupa Birliği ülkelerinin böyle bir soruşturma başlatılması oldukça normal. Avrupa Birliği’nde başlatılan bu soruşturmanın nasıl sonuçlanacağının ilerleyen günlerde belli olması bekleniyor. 

müşteri hizmetleri