İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Son Zamanlarda Hindistan’a Gösterdiği İlginin Sebebi Ne?

Apple’ın bir süredir tüm dikkati Hindistan üzerinde. Son zamanda gelirlerinde düşüş görülen şirketin aslında bu telaşesini yadırgamamak gerekiyor. Gelirlerini arttırmak, daha fazla kullanıcıya ulaşmak isteyen şirketler için Hindistan büyük bir pazar ama ülkeye giriş yapması da satış yapması da oldukça zor. Sebebi ise Hindistan hükümetinin esnetmediği politikaları.

teknik destek

Apple CEO’su Tim Cook bu noktada atağa geçmiş durumda. Bir süredir Hindistan’da bir dizi ziyaretlerde bulunan Cook, ülkede ikinci el iPhone satışı için izin almak adına görüşmelerde bulundu. Hindistan hükümeti daha önce Apple’ın bu yöndeki istediğini reddetmişti.

İkinci el iPhone satışları için hükümetten izin alınırsa Apple’ın doğal olarak pazar hakimiyeti artacak ve daha uygun fiyatlı iPhone’lar kullanıcıların ilgisi çekecek. Öyle ki Apple kullanıcı ilgisini çekmek için son amiral gemilerinin bile fiyatında büyük indirimlere gidiyor ve bu da geliri düşürüyor. Şirket bunun mücadelesini verirken hükümetten alınan cevap ise “zamanla konuyla ilgileneceğiz” oldu.

Apple tüm bunların yanında bir de Hindistan’a üretim tesisi açmayı planlıyor. Yerel üretim ile Hindistan hükümetinin dikkatini çekmek isteyen şirketin bir sonraki hedefinde ise perakende satışı doğrudan kendilerinin yapması. Şu anda Hindistan’da şirket doğrudan satış yapamıyor. Üçüncü taraflarla anlaşma halinde ve o taraflar üzerinden satış gerçekleştiriyor. Hindistan hükümeti perakende satış mağazası konusunda biraz daha esnek bir tavıra sahip ki %30 hükümet kesintisinden dahi feragat edeceklerini, Apple’ın önümüzdeki günlerde veya aylarda ülkeye perakende mağaza açmasının önünü açacaklarını belirttiler.

Özetle, Apple Hindistan’da beklediğini bulursa bu gelirlerine yansıyacak ve başta iPhone 7 ile başlayacak olan dönemle birlikte yine rekor gelirleri elde etmiş olacak.

teknik destek