Apple’ın Sürücüsüz Otomobil Sayısı 55’e Çıktı

applein-surucusuz-otomobil-sayisi-55e-cikti

Geçtiğimiz aylarda gündemi bir hayli meşgul eden konuların başında gelen Apple’ın araç projesi gündem olma özelliğini şimdilik yitirmiş olsa dahi Apple kendi sürücüsüz aracı üzerinde çalışmalara devam ediyor. 

teknik destek <

Amerikan teknoloji devi Apple geliştirmekte olduğu sürücüsüz otomobil projesindeki araçlarının sayısını arttırdı. Amerika’da sürücüsüz otomobil testlerinde söz sahibi olan Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi (DMW) tarafından verilen bilgilere göre Apple’ın 55 adet sürücüsüz otomobili bulunuyor. 

DMW tarafından paylaşılan rapora göre Apple’ın filosunda bulunan 55 araçın hepsinin Kaliforniya’da testler yapabilmesi için gerekli izinleri bulunuyor. Apple’ın 55 aracıyla yürütülen sürücüsüz araç projesinde toplamda 83 kişinin çalıştığı da yayınlanan raporda yer almış durumda. 

Cupertino merkezli Apple’ın otonom sürüş teknolojisinine sahip araç sayısı sadece 3’idi. 2018 yılı itibariyle Apple’ın sürücüsüz araç filosunda 45 araç bulunuyordu. Çalışmalarına hız veren Apple kısa süre içerisinde filodaki araç sayısını 55’e ulaştırmayı başardı. 

Sürücüsüz araçlarının sayısını arttırmaya devam eden Apple direksiyon başında bekleyen yedek bir sürücü olmadan araçlarını test etmek için gerekli olan izinlere henüz sahip değil. Apple’ın şimdilik tamamen sürücüsüz bir araç projesi peşinde olup olmadığı şimdilik bilinmiyor. 

Teknoloji devi Apple sürücüsüz otomobil pazarına girme konusunda epey bir geç kalmış gibi görünse de Apple’ın sürücüsüz araç projesi diğer şirketlerin projesine göre bir hayli hızlı ilerliyor. Apple 55 araçlık sürücüsüz otomobil sayısıyla birlikte Kaliforniya’da test yapan şirketler arasında en büyük ikinci filonun sahibi konumunda. 

DMW verilerine göre Kaliforniya’da sürücüsüz araç testleri yapan şirketler arasında en çok sürücüsüz aracı bulunan şirket 104 sürücüsüz Cruise aracıyla General Motors bulunuyor. Apple’ı 51 araç ve 338 çalışanla Alphabet bünyesinde çalışmalarını sürdüren Waymo izlerken son yılların popüler elektrikli otomobil üreticisi Tesla ise 39 araçla dördüncü sırada yer alıyor. Listede beşinci sırada ise 14 araçlık filosu bulunan Drive.AI bulunuyor. 

Apple’ın sürücüsüz araç projesinin ne zaman tanıtılacağı ise bilinmiyor. 

müşteri hizmetleri

Comments are closed.