İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Yeni Rakibi Kuzey Kore(!)

Dünyanın gizemli ülkesi olarak anılan Kuzey Kore, teknoloji devi Apple’a rakip oldu. Yakın zamanda ve sık sık ABD ile yaşadığı kriz ve füze denemeleri ile gündemde sık sık yer bulan Kuzey Kore bu sefer teknoloji dünyasının merceğine girmeye başardı.

teknik destek

sahte iPad

Vatandaşlarının gündelik yaşantısına koyduğu yasaklarla tanınan Kuzey Kore yönetimi, ABD merkezli teknoloji debi Apple’ın tabletinin adını iPad’i kullanarak yeni bir tablet geliştirdi. İçeriğinde 40’tan fazla yerleşik uygulamanın yer aldığı tablet, dört çekirdekli ve 1.2GHz işlemciye sahip. 1GB RAM’e ve 8GB depolama alanına sahip olan tablettin beraberinde bir HDMI kablosu ve harici klavye sunuluyor.

8 inç ekrana sahip olan tablet sadece Kuzey Kore’de satışa sunulacak. Tabletin tam adı ise Ryonghung iPad ve Apple ürününün adının izinsiz kullanılmasından dolayı Kuzey Kore’ye tazminat davası açamıyor. Çünkü Kuzey Kore’nin dış dünyaya kapalı yapısı sebebiyle Apple konuyu mahkemeye taşıyamıyor.

Geliştirilen tablet kadar Kuzey Kore’deki sınırlı internet ve elektrik kullanımı da dikkat çekici detaylar arasında. Bu yönü ile tabletin kimlerin kullanabileceği ve ne amaçla kullanılacağı belirsiz.

müşteri hizmetleri