İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple’ın Yıllardır Tek Kuruş Vergi Ödemediği Ülke!

New Zealand Herald gazetesinin yaptığı araştırmaya göre Apple, Yeni Zelanda’da 2007’den bu yana tek kuruş vergi ödemedi. Şirket, Avustralya’da ise 2007’den bu yana 26 milyar dolar vergi ödedi. Avustralya ve Yeni Zelanda arasındaki anlaşmaya göre, şirketler bu ülkelerin sadece birisinde vergi ödüyorlar.

Apple, ortaya çıkan bu araştırma karşısında, düzenlemenin yani yapılanın yasal olduğunu savundu. Apple, yaptığı açıklama ile dünyanın en çok vergi ödeyen şirketlerinden birisi olduklarını ve verginin toplumlarda oynadığı önemine ve gerekliliğine saygı duyduklarını aktararak, faaliyet gösterdikleri her yerde yasalara uyduklarını ve kazandıkların her şeyin vergisini ödediklerini belirtti. Ayrıca şirket, Yeni Zelanda’ya son 10 yıldır yaptığı katkılarından dolayı gurur duyduğunu söyledi.

Bu noktada bazı vergi uzmanları, Avustralya’daki kurumsal vergisinin Yeni Zelanda’dakinden %30 daha fazla olduğu için düzenlemenin garip olduğunu söylüyor.

Yeni Zelanda Yeşiller Partisi lideri Eş Başkanı James Shaw ise dev şirketlerin ülkelerinde faaliyet gösterip hiç vergi ödememelerinin ilginç olduğunu söyledi.

Aslında Apple’ın dünya genelindeki vergi uygulamaları son yıllarda sık sık tartışılır bir hal almış durumda. Şirket yetkilileri, 2014’te dünya genelinde elde ettikleri kârı, kurumlar vergisinin sadece %12.5 olduğu İrlanda’ya aktardıklarını itiraf etmişti. Bu itirafa karşı çıkan Avrupa Komisyonu, Apple’ın ödediği vergi miktarının sadece %2 olduğunu ve bunun yasadışı olduğunu ilan etmişti.

Şu anda Apple, İrlanda’ya geçmişe yönelik 13 milyar euro vergi ödeme talimatı aldı ve Avrupa Birliği’yle tam da bu noktada büyük bir hukuk mücadelesi veriyor. Şirket, vergilerinin büyük bölümünü, ürünlerinin ve hizmetlerinin, üretildiği ve tasarlandığı ABD’de ödediğini savunuyor ancak uzun vadede bu savunmanın pek bir etkisi olmayacak gibi duruyor.