ARKit 2 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ARKit 2 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Apple, Haziran ayında düzenlenen WWDC’nin açılış konuşmasında iOS 12 ile birlikte ARKit 2’yi de geliştiricilere sundu.

teknik destek <

ARKit, geçtiğimiz sene WWDC etkinliğinde iOS işletim sistemini kullanan AR uygulamalarının ve ortaya çıkarılmasını sağlayan bir sistem olarak tanıtıldı. AR Kit, sayesinde milyonlarca iPad ve iPhone artırılmış gerçeklikle uyumlu cihazlar haline geldiler.

Firma, ARKit 2 ile bir basamak daha yukarı çıkıyor. Bu yazımızda, ARKit 2’nin karşımıza çıkardığı değişiklik ve yenilikleri sizlere aktaracağız.

ARKit 2 Hakkında Bilinmesi Gerekenler

ARKit 2

Güncelleme sayesinde konuma bağlı kalıcı artırılmış gerçeklik deneyimleri meydana getirmelerine, geliştiricilerin yazılımlarına paylaşılabilir deneyimler eklemelerine, görüntü izleme ve nesne algılama özellikleri sayesinde mobil cihazlarda artırılmış gerçeklik teknolojisinin daha dinamik bir hal almasını sağlıyor.

iOS 12 ile birlikte Apple, kamera üzerinden anlık ölçüm yapabilen “Ölçüm” uygulamasını da tanıttı. Uygulama ARKit 2 sayesinde çalışıyor. Apple, AR nesnelerin uygulamaların hepsinde kullanılabilir olması için geliştirilen kaynak kodu dosya formatı “usdz” de ARKit 2 ile karşımıza çıktı.

usdz Formatı

ARKit ile birlikte Apple artırılmış gerçeklik dosya formatına sahip oldu. Apple, Pixar ile birlikte geliştirdiği dosya formatını “usdz” olarak isimlendirdiğini ve paylaşım için optimize ettiğini açıkladı. Bu format sayesinde AR nesnelerini paylaşabiliyorsunuz. AR üzerinden oluşturulan videolar Posta ve Mesajlar uygulaması üzerinden iletilebiliyor.

Kalıcı AR

ARKit 2, kalıcı artırılmış gerçeklik özelliğini de ekosisteme dahil ediyor. iPhone ekranı üzerinden AR evrenine bir nesne koyduğunuzda, AR dünyasında kaldığınız sürece nesne orada duruyor. Bu AR oyunlarında etkileşimi etkileyen önemli bir yenilik.

Apple’ın yaptığı bu güncelleme, AR deneyimlerinin erişimini büyük bir ölçüde etkileyecektir. Usdz ve ARKit 2, iOS 12 geliştirici sürümünün içerisinde bulunuyor.

müşteri hizmetleri

Comments are closed.