İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşırı Hücresel Veri Kullanım Sorununa Sahip Olan iPhone 5/iPhone 5s Apple’ı Davalık Etti

iOS 9’un aşırı veri kullanımı sorununa sahip olması sebebi ile davalık olan Apple şimdide iPhone 5 ve iPhone 5s’in önemli miktarda mobil veri kullanması sebebi ile davalık olma yolunda.

iOS 9 sonrası kullanıcıdan izin almaksızın Wi-Fi bağlantısının düşük veya zayıf olması durumlarında otomatik olarak mobil veri kullanımına geçiliyor. Bu da doğal olarak mobil veri kullanımını yükseltiyor. Aslında bunu kapatmak mümkün. Ayarlar > Hücresel > en alt kısımda yer alan “Wi-Fi Yardımı”nı kapatarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Ancak iPhone 5 / 5s’in bu uygulamayı sessizce yapması yani kullanıcının bu ayarı kapatamaması veya kapatsa bile sanki açıkmış gibi işlenmesi sebebi ile Apple’ın ise olmasının önünü açmış oldu.

“Wi-Fi Yardımı” adı verilen bu yöntem 2012 yılından bu yana Apple ile AT & T operatör şirketinin arasında süregelen bir sorun. iOS 6, iOS 7 ve iOS 8’le birlikte devame den bu sorun Apple’ın iOS 9’la birlikte Wi-Fi yardımını açık açık kullanıcıların kullanımına sunması ile daha açık hale gelmiş oldu ve AT & T’nin tüm uyarılarına rağmen Apple bu sorunu düzeltmekten kaçındığı söyleniyor.

İzinsiz veri kullanımı kaynaklı dava için şu anda imza toplanıyor ve dava ABD Bölge Mahkemesi Kaliforniya Kuzey Bölgesi’nde görülmeye başlanacak. Konuyla ilgili takiplerimizi sürdürüyor olacağız.