İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AT&T ve Verizon LTE’den 100 Kat Daha Hızlı 5G’yi Test Ediyorlar

Ülkemizde, 1 Nisan 2016’da 4G bağlantısı (LTE)’nin daha gelişmiş bir sürümü LTE Advanced (4.5G) kullanıma sunulacak. Turkcell, Avea ve Vodafone müşterilerine en hızlı mobil internet hızının sözü vererek ummalı bir çalışma içerisindeler ve yüksek hızlı mobil internet için artık geri sayım başlamış durumda.

Peki ya dünyada durum ne? Elbette ki ülkemize göre çok daha iyi. LTE bağlantısını artık yeterli bulmayan ülkelerde daha genel konuşacak olursa Avrupa ve Amerika’da operatörlerin 5G bağlantısı testleri başlamış durumda.

Mobil operatörler AT&T ve Verizon, 5G bağlantısı için somut testlerini yapmaya başladılar. Bir süredir AT&T 5G testlerini yapıyor olsa da Verizon yeni yeni kendini göstermeye başladı ve LTE’den yani 4G’den 100 kat daha hızlı 5G bağlantısı test sonuçlarını gözlemlemeye başladı.

4G bağlantısı 100Mbps hıza ulaşabilirken, 5G bağlantısının bunun 100 katı daha hızlı olduğunu belirtelim. En azından Verizon’un son testlerinde bu gözle görülmüş durumda. Testler son hızı ile devam ederken, 5G bağlantısının henüz bir taslak bağlantı olduğunu belirtiliyor. Avrupa ve Amerika’da 2018 ile 2020 yılları arasında 5G bağlantısının yaygınlaştırılarak, kullanıma sunulacağı belirtiliyor. Ülkemizde de 5G bağlantısının ihale ve yaygınlaştırılması için 2018-2020 yıllarının hedeflendiğini de söyleyelim.