İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Avrupa Komisyonu, Apple ile Olan Vergi Mücadelesini Mahkemeye Taşıyor!

Avrupa Komisyonu, bugün yaptığı açıklamada, Apple’dan 13 milyar avroya (15.3 milyar dolar) kadar vergi tahsil etmemesi nedeniyle İrlanda’yı mahkemeye vereceklerini söyledi. Ağustos 2016’da Avrupa Komisyonu, Apple’ın yasadışı devlet yardımı aldığına karar verdikten sonra ödenmemiş vergilerin ödemesine karar vermişti.

Komisyon, İrlandalı gelir komisyoncularının 1991 ve 2007 yılları arasında Apple’a haksız avantaj sağladığını ve şirketin İrlanda merkezli iki “yerleşik olmayan” merkez ofisi aracılığıyla Avrupa pazarından gelir elde etmesini sağladığını savundu. İrlanda bu karara itirazda bulunacağını söyledi.

İrlanda Finans Bakanlığı, Komisyon’un Apple’ın devlet yardımı kararındaki analizini asla kabul etmediğini ancak elde edilen paranın Dublin’deki kararın temyiz edilmesine kadar bekletileceğini açıkladı.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Komisyonun bu eylemi, özellikle büyük çapta bir kurtarma tutarı olan bir davayla ilgili olarak aldığı son derece üzücü bir karar” dedi.

Apple, Avrupa Komisyonu’nun bu yılın başlarında İrlanda’ya ödenmemiş vergiler ve artı faiz borcu olduğuna hükmettiğinde komisyonun “temel hatalar” yaptığını ve bu faaliyetlerin ABD’ye karşı yapılmış olarak kabul edilebileceğini savundu.

Daha önce Apple’ın CEO’su Tim Cook, Avrupa Komisyonu’nun kararını “siyasi bir saçmalık” olarak nitelendirdi ve kararın tersine döneceğine inandığını söyledi.