İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Beklenen iOS 11 Özellikleri Neler? iOS 11 Ne Zaman Tanıtılacak?

Apple, her yıl olduğu gibi bu yıl da iOS’un yeni sürümünü tanıtacak ve kullanımımıza sunacak. Apple’ın bu yıl iOS 11 ile karşımıza çıkacağını net bir şekilde biliyoruz.

teknik destek

Cupertino merkezli şirketin, iOS’un en büyük ve en yeni sürümlerinden birisi olacak olan iOS 11 ile hayatımıza ne gibi yenilikleri getireceğini, iOS 11’in ne zaman yayınlanacağını bu yazımızla sizlerle paylaşacağız.

iOS 11 Özellikleri

iPhone-8

Henüz iOS 11’le ilgili büyük sızıntılar mevcut değil. Yani tam olarak ne gibi yeniliklerin geleceği belirsiz. Şimdiye kadar, kaynaklardan gelen birkaç sızıntıya bakarak Apple’ın yine genel kullanıma odaklı çalışmalar yaptığını görüyoruz diyebiliriz.

Apple’ın Sosyal Ağ Uygulaması

Bu noktada en iddialı söylenti, Apple’ın Snapchat, Facebook ve Instagram ile rekabet edebilecek bir video/fotoğraf kaydetme, düzenleme, filtreler ve çıkartmalar eklemeye olanak tanıyan bir sosyal ağ uygulaması üzerinde çalıştığı iddiası. Eğer ki böyle bir uygulama gerçekten Apple tarafından geliştiriliyorsa iOS 11 ile hayatımıza giriş yapacağını söylemek mümkün.

Artırılmış Sanal Gerçeklik

Apple’ın AR/VR ekibi ile birlikte, güçlendirilmiş sanal gerçekliği araştırdığı ve bu yönde çalışmalar yaptığını yakınen biliyoruz. Apple’ın CEO’su Tim Cook’un bu konuda yaptığı onlarca açıklaması var. Yani şirketin iOS 11 ile bu yönde bir yeniliği hayatımıza dahil etmesi söz konusu. Elbetteki arttırılmış sanal gerçekliğin iOS’a nasıl dahil edileceği belirsiz ama uzmanlar, Apple’ın Fotoğraflar ve Harita uygulaması üzerine yoğunlaştığını belirtiyorlar. Örnek olarak, gelecekte iPhone’un kamerası ile artırılmış gerçekliğin bir araya getirilmesine tanık olabiliriz.

Daha Güçlü ve Daha Akıllı Siri

Her yeni iOS sürümü ile Siri’nin daha kusursuz daha güçlü ve daha akıllı olduğunu görüyoruz. Mesela iOS 10 ile Siri daha iyi hale geldi ve Mac’ler için de kullanılabilir oldu. iOS 11 ile Siri’nin daha da iyi olacağına inancımız tam. Onunla daha fazlasını yapabilmemizin önünün açılacağına inanıyoruz. En azından Apple’ın iOS 10 ile bunun altyapısını oluşturduğunu göz önümüze aldığımızda bu sonuca varabiliriz.

Etkin Pil Tasarruf Modu

iOS 10 ile gelen Düşük Güç Modu’nun daha da genişletilmesini bekliyoruz. Böylece uygulamalara özgü güç seçeneklerinin kontrolü kullanıcı tarafına geçebilir. Bu sayede genel cihaz performansını sınırlandırmadan, sık sık kullanılan uygulamalar için güç kullanımı sınırlandırılabilir.

Daha Fazla Özelleştirme

iOS 10 ile Apple daha özelleştirilebilir bir sürümü kullanıma sunmuş oldu. Özellikle Bildirim Merkezi artık daha da özelleştirilebilir hale gelmiş oldu ama atlanan nokta her zamanki gibi Kontrol Merkezi olmuş oldu. Apple’ın iOS 11 ile Kontrol Merkezi ve daha fazla noktaya, daha fazla özelleştirme seçeneğini getirmesini bekliyoruz.

Elbetteki iOS 11 gibi büyük bir sürümün getireceği yenilikler bunlarla sınırlı olmayacak. Daha fazlasını göreceğiz. Ancak iOS 11’in tanıtılacağı güne kadar tam olarak neyin gerçeğe dönüşeceğini kestirmek biraz güç. Elbetteki iOS 11’in tanıtılacağı güne yaklaştıkça daha fazla somut sızıntılar elde edilecek ve bu sayede daha net konuşmaya başlayacağız.

iOS 11 Ne Zaman Yayınlanacak?

WWDC-2017

Apple, Haziran ayında gerçekleştireceği WWDC 2017‘yi duyurdu. Apple her yıl, Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı’nda en yeni işletim sistemlerinin sürümünü tanıtıyor ve öncelikli olarak geliştiriciler için kullanıma sunuyor. Akabinde ise Public Beta yani Halka Açık Beta Yazılım Programı kullanıcıları için yeni iOS sürümünü genel teste açıyor.

Tam olarak, Apple’ın iOS 11’i 5 Haziran Pazartesi günü tanıtacağını biliyoruz.

müşteri hizmetleri