İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bill Gates, Apple’ın FBI için iPhone Parolasını Açması Gerektiğini İnanıyor

Bill Gates, Apple’ın FBI arasında devam eden husumete katılarak, günlerdir devam eden tartışmalara kendi görüşünü de ekledi. Microsoft‘un kurucusu ve eski CEO’suna göre Apple, FBI için kanıt olarak elde bulunun iPhone 5c’nin parolasını davanın çözülmesi adına açmalı ve ihtiyaç duyulan her bilgiyi FBI’a sunması gerektiğine inandığını açıkladı.

teknik destek

Financial Times’a konuşan Bill Gates, konunun özel bir durumda olduğunu ve bilgilerin makamlarla paylaşılması gerektiğini söyledi. Bill, özellikle de genel bir erişim talep edilmediğini ve sadece bazı bilgilerin FBI tarafından istenildiğini de gerekçe olarak gösterdi.

Ancak pek çok büyük teknoloji devi ve CEO‘ları buna katılmıyorlar. Onlara göre bugün FBI’ın isteğine olumlu yönde cevap verilir ve talepleri karşılanırsa yarın bir gün benzer bir konuda FBI’ın kendilerinden de talepte bulunması ve artan talepler karşısında kullanıcı gizliliğinin ve güvenliğinin sağlanması mümkün olmayacak.

Apple CEO’su Tim Cook’un da görüşü bu yönde ki bir süredir bunu için mücadele ediyor. Amerika halkının da tartışmalara katılmış olması ve ülkenin resmen iki bölünmüş olması da cabası. Çünkü halkın bir kısmı Apple’ı desteklerken bir kısmı da Apple tarafında durarak, kullanıcı gizliliğinin gözetilmesini istiyorlar.

Olayın sonucu ne olacak tahmin etmek bile güç ancak yakında ABD başkanı Barack Obama’nın bile tartışmalara katılması ve hatta olaya son noktayı koymasını bekleyebiliriz.

Sunduğu Yüksek Gizlilik Sebebiyle Apple’ın Başı Dertte

ABD Başkan Adayı Donald Trump’tan Apple’a Boykot Çağrısı

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’den Apple’a Destek: Biz Şifrelemeye İnanıyoruz

müşteri hizmetleri