Şimdi yükleniyor

Bir Akıllı Telefonda Güvenlik Anlayışını Değiştiren Mevcut Touch ID’ye Elveda!

Touch-ID-2

Bir Akıllı Telefonda Güvenlik Anlayışını Değiştiren Mevcut Touch ID’ye Elveda!

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi, Apple’a ait yeni bir patenti listeledi. Patent, bir iPhone veya iPad’te cihazın ekranına yerleşik olarak sunulmuş parmak izini okuyabilecek bir teknolojiyi özetliyor.

Şimdiye kadar iPhone 8 için konuşulan Touch ID’nin bu patent ile aslında resmileştiğini söylemek mümkün. Apple’ın ortaya çıkan bu patenti ile, gelecek nesil iPhone’larda yer alacak Touch ID’ye bir gözatma şansı buluyoruz diyebiliriz.

teknik destek

Apple’ın gelecekte en azından bu yıl ki bir “iPhone X” modelinde, ekranda yan çerçeveleri tümüyle kaldıracağı ve alt ve üst çerçeveleri de hemen hemen kaldırmaya yönelik çalışmalar yaptığı konuşuluyor. Bu noktada en büyük engel şüphesiz iPhone’un ikonik bir parçası olan ana ekran düğmesi. Şirket ana ekran düğmesini ortadan kaldırmak için çözüm yolları ararken doğal olarak ana ekran düğmesine yerleşik olan Touch ID için de çözüm yolu arıyor.

Patente “IR diyotlu interaktif ekran paneli” adı verilmiş ve microLED algılama teknolojisi kullanan bir dokunmatik ekranın ayrıntılarından bahsediliyor. Bu teknoloji, aslında çoğu akıllı telefonda ve tablette mevcut. Patent, daha yüksek yoğunluklu interaktif piksellere sahip bir microLED ekranın, ekranın belirli alanlarında kullanılabileceği teknolojinin bazı kullanımlarını açıklıyor. Bu, sanal bir ana ekran düğmesinin iPhone’un ön ekranına yerleştirileceği bir uygulamada özellikle yararlı olacak bir teknoloji.

Elbetteki Apple, belirli alanlar yerine iPhone’un ekranının tümüne yoğunlaşabilir ve ekranın her yerinde bu teknoloji kullanılabilir kılarak, parmak izi tanımlama imkanını tüm ekrana yaymış olur.

microLED-parmak-izi-okuma-sensoru Bir Akıllı Telefonda Güvenlik Anlayışını Değiştiren Mevcut Touch ID'ye Elveda! microLED-parmak-izi-okuma Bir Akıllı Telefonda Güvenlik Anlayışını Değiştiren Mevcut Touch ID'ye Elveda!

Apple, gelecek nesil “iPhone 8” olarak adlandırılan modelinin ekranını, akıllı telefon sektörünü baştan aşağı değiştirecek şekilde tasarlamaya yoğunlaşmış durumda. Her ne kadar Apple her zaman benzer patentler alarak hayal dünyamızı zorlasa da ve bu patentlerin pek çoğu zamanla çöp olup gitse de bu seferki patentin yerinin farklı olduğunu ve yakın gelecekte gerçeğe dönüştüğünü göreceğimize inancımız tam.

teknik destek