Şimdi yükleniyor

Bir Engellinin Hayatı ve Siri’nin Hayatına Katkısı

Siri

Bir Engellinin Hayatı ve Siri’nin Hayatına Katkısı

Son Güncelleme tarihi 25 Kasım 2018 by Müşteri hizmetleri

teknik destek

Bugün, sizlerle bir engellinin hayatını ve Siri’nin onun hayatına olan katkısını paylaşmak istiyoruz. Haberimizde hikayesini paylaştığımız kişi Ali Konuk. 37 yaşında ve yaklaşık 12 yıldır tetrapleji hastası, yani omurilik felçlisi. Tetrapleji hastalarının özel kavramı yoktur ve hayatları hep yanıbaşında olması gereken bir insana bağlıdır. Çünkü kollarını kullanamazlar ve gündelik aktivitelerini yerine getirebilmeleri için birisinden yardım almaları gerekir.

iOS 8.3 ile Türkçe dil desteğini kazanan ve sonraki iOS sürümleri ile gelişimini sürdüren Siri, özellikle iOS 10’la birlikte Ali’nin 12 yıldır hayalini kurduğu pek çok şeyi bir başkasına ihtiyaç duymadan yerine getirmesinde yardımcı oluyor. Ali, Siri’nin hayatını pek çok önemli yönde değiştirdiğini söyleyerek, Apple’ın sanal asistanına bakış açımızı değiştirmeyi hedefliyor. Bunu yapabilmek için ise popüler video paylaşım ağı olan YouTube’u kullanıyor.

Ali, Siri’yi kullanarak gerçekleştirebildiği işlevselliklerden oldukça memnun ve gelecekte daha da geliştirilmesini umut ediyor. Ali, annesini veya bir başka sevdiğini aramada, en önemlisi ise acil bir durumda, yardıma ihtiyacı olduğunda Siri ile 112’yi arayabiliyor olmasının onun için oldukça değerli bir şey olduğunu söylüyor. Apple’ın, iOS 10 ile birlikte, üçüncü taraf uygulama geliştiricilerinin kullanımına açtığı Siri, artık pek çok popüler uygulama için de kullanılabiliyor. Bu uygulamalardan bazıları Facebook, WhatsApp. Ali, Siri’nin bu yanını da sık sık kullandığını dile getiriyor.

Anlayacağınız Siri, pek çoğumuzun yaptığı gibi sadece küfür etmek, “sevgilin var mı” veya benzeri saçma sorular sormak için tasarlanmamış. Elbetteki onu bu şekilde de kullanabilirsiniz ancak Apple’ın sanal asistanı, her ne kadar değerini tam olarak bilmesekte aslında oldukça değerli ve Ali Konuk bunun tek bir örneği.

Ali’nin, Siri ile olan hikayesini aşağıdaki videolardan izleyebilirsiniz. Ayrıca, Ali’nin YouTube kanalına devam ederek ulaşabilir ve abone olabilirsiniz.

teknik destek