İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir iPhone X’in Montajı 11 Saat Sürüyor!

Apple ve imalat ortağı Foxconn, iPhone X’in montajı için çalışanlara fazla mesai yaptırıldığını doğruladılar ve her iki şirkette fazla mesai yapan işçilerinin durumu için telafi edici önlemler aldıklarını açıkladılar.

Gelen bilgilere göre Apple, Foxconn’a bir denetim gerçekleştirdi ve tedarikçisinde staj yapan pek çok öğrencinin fazla mesai yaptıkları ortaya çıktı. Öğrencilerin gönüllü olarak çalıştıkları, fazla mesai yapmalarının telafi edildiği Apple tarafından doğrulandı ve Foxconn’dan bundan sonra hiçbir işçinin fazla mesai yapmasına izin verilmemesi talep edildi.

Foxconn, herhangi bir zorlamanın olmadığını, çalışmaların gönüllülük esasına göre yapıldığını ve fazla mesaiden dolayı işçilerin hak edişlerinin verildiğini söyledi. Şirket, stajyer öğrencilerinin haftada maksimum 40 saat olan çalışma süresini aştıklarını ve bunun bir politika ihlali olduğunu ise itiraf etti.

Apple ve Foxconn tarafından yapılan açıklamaların ardından, Foxconn’da iPhone X üretim hattında çalışma fırsatı bulan altı lise öğrencisi Financial Times’a konuştular ve Foxconn’un Çin’deki Zhengzhou’daki fabrikasında bir iPhone X’in parçalarının ve montajının tamamlanma süresinin 11 saat olduğunu açıkladılar.

Fabrikada çalışan liseli öğrencilerin, Zhengzhou Kent Raylı Taşımacılık Okulu’nda okudukları ve okuldan mezun olabilmek için iş tecrübesinin istenmesinden dolayı fabrikada üç ay boyunca çalıştıkları bildirildi.

Foxconn’un her yıl, en yeni iPhone modellerinin montajını sorunsuz ve zamanında yapabilmek için yılın belirli zamanlarında sezonluk işçi çalıştırdığı öngörülüyor. İsimsiz bir kaynak, Foxconn’un günlük 20.000 iPhone montajını yapan 300.000 kadar işçiye sahip olabileceğini iddia ediyor.

Apple, tedarikçi sorumluluğu çabalarının bir parçası olarak, Foxconn gibi üretim ortaklarının çalışanları için haftalık çalışma süresini 60 saatten daha fazla tutmamalarını ve her yedi günde bir çalışanlara dinlenme fırsatı verilmesini talep ediyor.