İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir iPhone’a İki Farklı iOS Sürümünü Kurabilir ve Kullanabilirsiniz

CoolBooter adında yeni bir yardımcı uygulama ile kullanıcıların aynı iPhone, iPad veya iPod touch’da iki farklı iOS sürümünü dual boot yani çift iOS sürümünü kullanmanıza olanak tanıyor.

teknik destek

Akıllı telefon, tablet veya bilgisayar deneyimi sınırlı bile olsa hemen hemen hepsinin “dual boot” etrafında dolaştığını duymuş olabilirsiniz. Terimin anlamı, bir cihazın alınıp üzerinde iki işletim sistemi kurabilme ve bu iki işletim sistemini de kullanabilme olarak tanımlanmakta. Bu, kullanıcının kendi istekleri doğrultusunda hangi işletim sistemini kullanabileceğini seçebileceği anlamına geliyor. Bazı platformlar bunu yapmayı kolaylaştırıyor. Örneğin bir Mac’te Windows’u ve macOS’u çalıştırmak oldukça kolaydır. Ancak iPhone veya iPad gibi iOS cihazlarında böyle bir şey normalde mümkün değildir ve böylesi bir şey lüks bir özellik olarak tanımlanabilir.

Neyse ki, Jailbreakli 32 bit Apple cihazları için CoolBooter’ın bulunması, bir iPhone’a iki farklı iOS sürümünü kurmayı ve kullanmayı ana hatlarıyla getiriyor.

CoolBooter’ın piyasaya sürülmesi -henüz beta aşamasında- temel olarak tek bir cihazda birden çok iOS sürümünü çalıştırma kabiliyetinin kitlelere taşınması anlamına geliyor.

Tek bir cihazda iki veya daha fazla iOS sürümünün bulunması kesinlikle deneyimli geliştiriciler ve yazılım geliştirme uzmanları tarafından uzunca bir süredir kanıtlandığı için yeni bir şey değildir. Bununla birlikte, Jailbreakli iOS cihazlar için CoolBooter yazılımının aslında tüm bu işlemleri hemen hemen tüm cihaz sahipleri için çok kolay ve mümkün kılmaktadır.

Bununla birlikte, daha önce de belirttiğimiz gibi bu özellik sadece Apple’ın 32 bit cihazları için ve Jailbreakli olanları için mevcuttur. Buna ek olarak, uygulama uyumu yalnızca beşinci nesil iPod touch gibi bazı iPod touch modellerini desteklemekle birlikte 2. nesil iPad mini gibi belirli cihazlarda kullanılabiliyor. Bunların dışında, Apple’ın iPhone 4, iPhone 5 ve iPhone 5c gibi cihazlarıyla uyumluluk var. 32 bit mimarisi nedeniyle iPad 2, iPad 3 ve iPad 4’de uygulama tarafından destekleniyor.

CoolBooter ile ilgili en iyi şeylerden biri, Cydia ile kurulduktan sonra kullanmanın çok kolay olması. İç dosya sistemiyle ilgili hiçbir değişiklik yapılmasına gerek yoktur. Uygulama, çok basit bir arayüz aracılığıyla iOS’un ikinci bir sürümünü yüklemek için kullanılır. Kullanıcı, ikisi arasında geçiş yapmayı seçtiğinde, ikinci iOS sürümüne gerçekten önyükleme yapmak için de kullanılabiliyor.

Örneğin bir iPhone 4 sahibi iseniz ve iOS 6’yı iOS 7’nin yanına yerleştirebilirsiniz. Jailbreak iOS 9’lu iPhone 5 kullanıcısıysanız bunun yanına iOS 8’i ekleyebilirsiniz.

Özetle, artık iOS 6 ile iOS 9 sürümünü aynı aygıta aynı anda yükleyebilir, dual-boot yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Cydia’yı başlatmak, kaynaklara coolbooter.com eklemek ve ardından CoolBooter Jailbreak uygulamasını yüklemek.

Evet hepsi bu kadar!

https://youtu.be/zrVo37rERNc

teknik destek

4 Yorum

 1. Erdem Erdem 28 Ekim 2018

  Bu DualBoot işlemini beğenmediysek mesela çok yer kaplıyorsa bunu nasıl kaldırırız?

 2. Ferman Ferman 30 Aralık 2016

  Neden 64 pit cihazlarda olmuyor 6s plas gibi

 3. anonymous anonymous 29 Aralık 2016

  Dostum repo adresine coolbooter.com yaz ve ekle zaten içinde yalnız bir tweak var yükle gitsin

 4. İnanç İnanç 29 Aralık 2016

  Cydia da bulamadım nasıl yapacağız

Yorumlar kapatıldı.