Şimdi yükleniyor

Bloomberg: Çerçevesiz OLED Ekranıyla iPhone 8 Bu Yıl Geliyor

iPhone 8

Bloomberg: Çerçevesiz OLED Ekranıyla iPhone 8 Bu Yıl Geliyor

Son Güncelleme tarihi 18 Nisan 2017 by Müşteri hizmetleri

Önceki raporları ve söylentileri bir bakıma doğrulayan Bloomberg, Apple’ın, iPhone’un onuncu yıldönümünde büyük tasarım ve özellik revizyonu için çalışma yaptığını bildiriyor. Cupertino merkezli şirket, bu yıl üç yeni iPhone’u tanıtmayı planlıyor; ikisi iPhone 7 ve 7 Plus’ın yükseltilmiş varyantı olacak ve üçüncü iPhone tamamen yeni bir görünüm ve özelliklere sahip, premium varyant olarak gelecek.

teknik destek

Premium iPhone modeli uçtan uca kavisli OLED ekrana, paslanmaz çelik bir şasiye sahip olacak. Ayrıca Apple, kamera performansını daha da arttırmak için kamerayı yeniden yapılandırmaya ve Touch ID’yi ekrana entegre etmek için çalışıyor. Bu yeni Touch ID teknolojisinin planlanan zamana yetiştirilip yetiştirilmeyeceği ise henüz belirsiz.

Bloomberg’in kaynaklarına göre premium iPhone, iPhone 7 Plus’ın ekranından daha büyük bir ekrana sahip olacak. Ancak çerçevesiz tasarım, telefonun kasasının boyutunun iPhone 7 ile hemen hemen eşdeğer bir boyutta olmasını sağlayacak. Cihazın kasa boyutunun artmasını önlemek için Apple’ın fiziksel ana ekran düğmesini sanal ekran düğmesine dönüştürmesi bekleniyor.

Premium iPhone’un ekranı OLED olacak; 4.7 inç iPhone 7s’in ve 5.5 inç iPhone 7s Plus’ın ekranı ise LCD olacak.

iPhone 8’in en sonki prototipinin ön tarafı tam olarak simetrik bir tasarıma sahip. Ön ve arka tarafta hafif kavisli cam kaplama mevcut. Özetle, iPhone 8’in tasarımının 2010’da tanıtılan iPhone 4’e benzer olacağını söylememiz mümkün. OLED ekran sanılanın aksine düz olacak ancak arka taraftaki cam kaplama hafif kavisli olacak. Böylece cihaz eldeyken rahat bir şekilde kavranabilecek.

Tüm bunlarla birlikte Bloomberg, iPhone 8 için daha önce raporlardan gördüğümüz sızıntıları doğruluyor; arka tarafta yeniden tasarlanmış bir kameranın yer alacağını, daha iyi performans ve pil verimliliği için 10nm üretim teknolojisi kullanılarak üretilen A11 çipin ve daha fazlasının olacağını söylüyor. Ayrıca, ön kamera donanımının geçmişte olduğu gibi Sony’den tedarik edileceği belirtiliyor. Apple’ın, iPhone’un kamerasına artırılmış gerçekliği (AR) entegre edeceği de belirtilsede, bu henüz teyit edilmiş bir bilgi değil.

Apple’ın bu yıl piyasaya sürmeyi planladığı üçüncü yeni iPhone modeli muhtemelen teknolojik anlamda büyük bir atılım olacak. Bununla birlikte, daha karmaşık bileşenler nedeniyle cihazın Eylül ayında tanıtılmasına rağmen siparişlerinde gecikmeler yaşanacağı öngörülüyor.

teknik destek