İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BTK’dan cep telefonu uyarısı: Casus yazılımlara dikkat edin!

BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Casus yazılımlar için bazı uyarılarda bulundu. Ömer Fatih Sayan “Bilmediğiniz uygulamaları yüklemeyin, uygulamalarınızın kamera ve mikrofonunuza erişimini kapatın” dedi. İşte detaylar…

teknik destek

Habertürk Gazetesinden Esra Nehir’in sorularını yanıtlayan (BTK) Başkanı Sayın Ömer Fatih Sayan, casus yazılımlar için bazı kullanıcıları uyardı. Bazı casus yazılımların gizlendiğini belirterek, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bunların hepsi casus yazılım olarak bilinmiyor. Application store’larda normal konuşmalarını kaydetmenize yönelik uygulamalar var. Hangi uygulamayı telefonunuza indirirseniz indirin kameraya, mikrofona, rehbere, fotoğraf galerisi gibi yerlere erişim izni istiyor. Bu izinler vasıtasıyla telefonunuzu aslında başkalarının erişimine açıyorsunuz

Sayan bu şekilde açıklamalarda bulunarak sözlerinin devamında ise bazı yazılımların ‘server’a bağla çalışmamasından dolayı kaldırılma olayının basit olmadığını söyledi.

2

Uzmanlardan Açıklama Geldi!

Uzmanlar uyardı: Casus yazılımlar telefon sahiplerinin rehberindeki isimleri yedekleyebilir, BTK’nın açıklamasında ise,  e-devlet, HGS, SGK, e-okul gibi birçok isimde tam 40 adet uygulamanın 32 tanesi sahte.

Uyarı: Bilmediğiniz uygulamaları indirmeyin. Uygulama yüklerken verdiğiniz izinlere dikkat edin. Mutlaka gözden geçirin.

müşteri hizmetleri