İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Mesaj, iMessage’ın Çökmesine Neden Oluyor!

Geçtiğimiz sene iOS 8 için ortaya çıkan bir mesaj pek çok iPhone kullanıcısının başını ağrıtmıştı. Belirsiz Arapça karakter ve harflerden oluşan bu mesaj ile telefonun donmasına ve yeniden başlatılmasına neden olunabiliyordu.

teknik destek

Problemin giderek artması ve pek çok kişinin “şaka” mahiyetli olarak tanıdıklarını taciz etmesiyle kısa süre içerisinde bulduğumuz çözüm yolunu sizlerle paylaşmıştık. Ancak bu kez aynı şeyin iOS 10 için keşfedildiğini belirtelim. Bu sefer ise yöntem oldukça farklı. Garip karakterlerden ve harflerden oluşan metin mesajı göndermekle olmuyor.

Büyük bir kişi bilgisi dosyası ile kolaylıkla iOS 10 yüklü iPhone veya iPad’i iMessage üzerinden etkisiz hale getirmek mümkün durumda. Karşı tarafa gönderdiğiniz bu dosyayı, alıcının açması ile aşırı CPU yüklenmesi oluşuyor ve ardından Mesajlar uygulaması kullanılamaz hale geliyor.

Yöntemin şu anda iOS 8 ve iOS 10.2.1 arasındaki tüm iOS sürümleri için geçerli olduğunu söyleyelim. En sinir bozucu kısmı ise iOS cihazınızı yeniden başlatmanız ya da Mesajlar uygulamasını kapatıp yeniden açmanız ile sorunun düzelmiyor oluşu.

Söz konusu yöntemi geliştiren Vincedes çözümünü de sunuyor. Mesajın neden olduğu sorunu çözmek için buradaki bağlantıya sorun yaşadığınız iOS cihazınızdan tıklamanız yeterli. “Buradan” devam ederek indireceğiniz dosyayı iCloud Drive ya da Dropbox’a yükleyip karşı tarafa göndererek, sorunu gönderdiğiniz kişinin yaşamasına neden olabiliyorsunuz. Elbetteki “buradan” kısmına herhangi bir bağlantı eklemedik. Çünkü bu “şaka” olmaktan ötede bir şey ve herkesin çözüme erişememe durumu söz konusu…

teknik destek