İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bu Mesaj iPhone’ları Çökertiyor

Apple’ın sevilen akıllı telefon modeli iPhone’u çökerten yeni bir mesaj ortaya çıktı. İşte iPhone’ları çökerten ve iPhone’ları yavaşlatan yeni mesaj. 

Apple’ın iOS işletim sistemi Android işletim sistemine göre daha stabil ve kararlı çalışmasıyla biliniyor. Ancak iPhone’lara mesajlar uygulamaları üzerinden siyah nokta emojisi gönderildiğinde mesajlar uygulaması çöküyor ve iPhone’ları yavaşlatıyor. 

Android kullanıcılarının büyük sorunu artık Apple Kullanıcılarının da sorunu haline geldi!

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp kullanıcıları siyah nokta problemiyle karşı karşıya kalmıştı. WhatsApp kullanıcılarının başına dert olan siyah nokta emojisi boşluklar arasında gizli sembollere sahip. Bir WhatsApp kullanıcısı her iki iletinin bir parçasına dokunduğunda gizli semboller genişliyor ve WhatsApp’ın Android sürümünü kullanan kullanıcıların telefonu çöküyor. Android kullanıcıların başını yakan bu “metin bombası” iPhone kullanıcılarının da başını yakmaya başladı. 

Apple’dan iOS Cihazlarının Güvenliliği İçin Önemli Hamle

Söz konusu mesajın uygulamayı çökertmesi için iki metin dizesinin gönderilmesi yetiyor. Bu metin mesajlarını açan kişinin cihazı donuyor ve işlemlere yanıt vermiyor. Söz konusu saldırının nasıl yapıldığını yazımızın sonunda yer alan videoda izleyebilirsiniz. 

Metin dizeleri Apple’ın mobil işletim sistemi olan iOS 11.3.1 sürümünü çalıştıran tüm iPhone modellerinin yanında eski iOS 11.2 ve iOS 11.4 Beta sürümleriyle çalışan iPhone, iPad ve iPod touch modellerini etkilemesinin yanında macOS, tvOS ve watchOS’lerin tüm türümlerinde de söz konusu mesaj yavaşlığa neden olduğu için tüm Apple ekosisteminin bu mesaja karşı savunmasız konumda olduğunu söyleyebiliriz. 

Metin bombaları karşısında hızlıca güncelleme yayınlayıp sorunu çözen Apple son olay hakkında henüz bir açıklama yapmadı. Önümüzdeki günlerde Apple’ın konuyla ilgili açıklama yapması ve yeni güncellemeler yayınlayıp sorunu çözmesi bekleniyor. 

Sorundan etkilenen kullanıcıların “Mesajlar” uygulamasını kapatıp açmaları ve konuşmaları silmeleri öneriliyor.