İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Büyük Teknoloji Firmaları ABD’nin Yeni Problemi Olabilir

Fransa Merkez Bankası’nda ekonomist lan Sophie Guilloux – Neffussi’nin görüşüne göre Amazon ve Facebook gibi Büyük Teknoloji Firmaları her geçen gün sorun haline geliyor.  Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisi için bir tehlike unsuru olabilir.

ABD’nin halka açık en büyük dört teknoloji şirketi olan Alphabet (Google’ın ana şirketi), Apple, Facebook ve Amazon konumundadır. Bu şirketlerin toplam piyasa değerinde meydana gelen artış ie geçtiğimiz yıl 900 milyar dolar seviyesindeydi. Bu dört teknoloji devinin mevcut piyasa deri ise 3 trilyon dolara gelmiş durumdadır. Tabii bu teknoloji devlerinin her geçen gün büyüme göstermesi hissedarlar, yatırımcılar ve yöneticiler için son derece iyi bir durumdur. Fakat Fransa Merkez Bankası’nda çalışan ekonomist Sophir Guilloux – Nefussi’ye göre bu durum Amerika Birleşik Devletleri’nin ekonomisi için çok tehlikeli bir durumdur.

Endüstri Şirketlerin Hızına Yetişemiyor

Nefussi tarafından yapılan açıklamalara göre Amerika’da yer alan en büyük sekiz şirketin 2002 ile 2012 yılları arasında Pazar payı ABD’deki sektörlerin %60’ndan fazla artış göstermiştir. Yani bu süreç zarfında büyük teknoloji şirketleri piyasada yer alan değerlerini ve kararlılıklarını artırırken endüstriyel sektör buna benzer oranda bir büyümeyi gösteremedi. Nefussi bu konuyla ilgili olarak büyük şirketlerin kazançlarının arttığını söyledi. Sektörde buna bağlı olarak maaşların ve yatırımların yetersiz kaldığını belirtiyor.

Nefussi’ye göre teknoloji devlerinin gösterdiği bu büyüme uzun vadede ekonomik ve verimli büyümeyi olumsuz etkiliyor. Aynı zamanda Nefussi, bu şirketlerin büyümesinin sektöre yeni şirketler girmemesinin en büyük sebepleri arasında yer alıyor.