İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

CIA, Cellebrite ile tüm iOS cihazlara sızmayı başardı!

CIA‘ye çalışmakta olan Cellebrite, Apple’ın iOS sistemini kullanan tüm cihazlara sızdı.

Bundan iki sene önce, San Bernardino saldırında bir şüphelinin iPhone’una erişim sağlamak isteyen CIA, Apple ile büyük bir savaşın içerisinde kendini bulmuştu. Apple, sözlerinde ne olursa olsun iPhone kilidini açmak için hiçbir şekilde yardım etmeyeceğini belirtmişti. CIA ise kendi imkanlarıyla iPhone 5C‘nin güvenlik kilidini kırmış ve olayın ardından Apple’a dava açarak 1 milyon doları aşan bir tazminat almıştı.

Apple, kullanıcıların güvenliğini korumak için ne kadar iddialı olduğunu hareketleriyle gösterirken, İsrail’de güvenlik firması olan Cellebrite, şuan için piyasadaki iPhone X dahil tüm iOS sistemlerinde bir güvenlik açığı bulduğunu belirtti. Böylelikle CIA, bu firmadan yardım alarak Apple ile kavga etmek zorunda kalmıyor.

Cellebrite, Tüm Cihazlara Sızabiliyor!

Konu hakkında açıklama yapan Forbes, ABD‘nin Kolluk Kuvvetlerinin arkasında olan Cellebrite, iOS 11 ve daha eski sürümlerinde Apple cihazlarına erişim sağlamayı başardığını söylüyor. Belirtmekte fayda olduğunu düşünerek, sadece iPhone ile sınırlı olmadıklarını iPad, iPad Pro ve diğer tüm iOS cihazlara erişimin mümkün olduğu bir gerçek.

Şuan için Cellebrite, akıllı telefonlara sızmak isterse sızacağına hepimiz eminiz. Ayrıca tek Apple değil, diğer şirketlerin cihazlarına da sızıntı yapabiliyor. Sızıntılar sonucu bilgileri CIA ile paylaşmaktan da kaçınmıyor.

Bu bakımdan iki yıl önceki gibi bir saldırı olayı olduğunda CIA, Apple’dan yardım istemek yerine Cellebrite’yi arkasına alıp yoluna devam edecek. Bakalım Apple bu açığı fark edip kapatabilecek mi? Bekleyip göreceğiz.