İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Çin’de, iPhone 8 ile Apple’a Olan İlginin Büyük Bir Artış Göstermesi Bekleniyor

Araştırma şirketi IDC’nin yeni verilere göre Apple, Oppo, Huawei ve Vivo’dan sonra 2016 yılında Çin’de dördüncü büyük akıllı telefon satıcısı konumunda. Bir bütün olarak Çin pazarı ele alındığında IDC, 2016 yılında %19’luk bir büyüme yaşandığını ve yılın dördüncü çeyreğinde %17’lik çeyrekte büyüme gösterilmesi nedeniyle, Çin’in akıllı telefon pazarını için iyi bir yılı olduğunu söylüyor.

teknik destek

Ne yazık ki Apple için Çin pazarı adına aynı şeyi söylemek mümkün değil. Apple, 2016 yılında ilk defa Çin akıllı telefon pazarında düşüş sergiledi. IDC, yeni iPhone 7’nin diğer iPhone modellerinin lansmanına kıyasla bir ilgi görmediğini ancak Oppo, Huawi ve Vivo gibi üreticilerin Apple pazar payını ellerinden aldığını düşünmüyor. IDC, Apple’ın sadık Çinli kullanıcılarının çoğunun bu yıl tanıtılacak olan iPhone 8’i beklediğine inanıyor.

Çin’deki akıllı telefon pazarındaki genel büyümenin, mobil uygulamalara olan bağımlılığın artmasını sağladı ve bu durumun cihaz yükseltmelerini tedikledi. Düşük gelirli insanların yaşadığı şehirlerde bile kullanıcıların Apple’ın iPhone’unu satın almak için çaba sarfettiler.

Cin-Akilli-Telefon-Pazari-1

Araştırma şirketinin raporundaki son notta, Çin’deki varlığını güçlendirmeye çalışan şirketlerin 2016’da çevrimiçi alışverişin yavaşlamasından dolayı perakende mağazalar açmaya odaklandıkları yer alıyor. Bu, Xiaomi akıllı telefon satıcısının yıl boyunca yeni Mi Home mağazalarını açmasına dayandırılıyor. IDC’ye göre Apple, perakende varlığını artırmada da oldukça güçlü adımlar attı. Geçen ay Apple, Çin Şangay’da yedinci perakende mağazasını açtı.

Cin-Akilli-Telefon-Pazari-2

Apple’ın Çin’deki en büyük başarılarından biri App Store. App Annie’nin verilerine göre 2016 yılının üçüncü çeyreğinde Çin, iOS cihazlarından yapılan App Store harcamalarında dünyanın en büyük pazarı konumuna geldi. Zaten App Store olmasaydı, Apple bir süredir Çin’de düşen pazar payı yüzünden büyük kan kaybedebilirdi. App Store gelirlerinde Avrupa pazarı ise, Amerika’nın ardından ve Çin’in önünde Apple’ın ikinci en büyük pazarı olarak konumunu korumuş durumda.

teknik destek