Çin’den Apple Watch Series 3’e Kısmi Yasak!

Apple Watch Series 3 LTE

Apple’ın yeni akıllı saatinin Cellular (LTE) özelliği Çin’de piyasaya çıkmasından sadece birkaç hafta sonra açıklanamayan bir nedenden dolayı ansızın kesildi. İlk önce bunun bir arızadan dolayı oluştuğu iddia edildi ancak işin aslı bugün belli oldu ve yerleşik bir SIM karta (eSIM) sahip olan Apple Watch Serisi 3’e Çin hükümeti tarafından “güvenlik endişeleri” gerekçe gösterilerek kısmi yasak getirildiği ortaya çıktı.

teknik destek <

Apple Watch Series 3 için LTE desteği ilk olarak Çinli operatör China Unicom tarafından sağlanmıştı. Unicom, cihaz için yeni LTE abonelik başvurularını durdurdu. Şu anda Apple Watch Series 3′ özel hücresel paket için hiçbir yeni abonelik kabul edilmiyor ve Unicom’un web sitesinde bu özelliğin test aşamasında olduğu bilgisi yer alıyor.

Apple’ın Apple Watch Series 3 destek sayfasında tüm Çinli operatörlerin (China Mobile, China Telecom ve China Unicom) cihaza özel LTE özelliğini destekledikleri ve bu özelliğin bu yıl kullanılabilir olacağı bilgisi yer alıyor.

Apple Watch Series 3’ün LTE özelliğine getirilen kısmi yasağın nedeni ise cihazın standart akıllı telefonlara göre farklı LTE özelliğine sahip olmasından kaynaklanıyor.

Analistler, sorunun özellikle Çin’in kullanıcı tanımlama ve kayıt altına alma sisteminden kaynaklandığını düşünüyorlar. Normalde Çin’de bir kullanıcı yeni bir akıllı telefon satın alındığında gerçek isim ile bir operatöre kayıt yaptırarak SIM kart alması gerekiyor ancak Apple Watch Series 3’te operatörün SIM kartı değil Apple’ın yerleşik olarak sunduğu yerleşik SIM kart (eSIM) yer alıyor. Bu da Çin’in uyguladığı güvenlik politikasını ihlal ediyor ve doğal olarak cihazların/kullanıcıların takip edilmesinin önüne geçiyor.

Apple Watch Series 3’e kısmi yasağın getirilmesinin altında aslen eSIM teknolojisinin kullanımının henüz Çin’de yaygınlaşmamış ve oturmamış olması yatıyor. Çin’in kısmi yasağı ne zaman kaldıracağı ve operatörlerin Watch Series 3 için yeni abonelikleri ne zaman kabul etmeye başlayacağı şimdilik bilinmiyor.

müşteri hizmetleri