Şimdi yükleniyor

Coronavirüsü iPhone’da vurdu !

Coronavirüsü iPhone’da vurdu !

Coronavirüsü iPhone’da vurdu !

Son Güncelleme tarihi 4 Şubat 2020 by Gökhan Torun

teknik destek

Apple firmasının satış analizleriniz yapan Ming-Chi Kuo, 2020’nin ilk çeyreğinde iPhone satışlarını yüzde 10 azaltarak 36-40 milyon rakamlarına indirdi. Dünyanın gündeminde şok etkisi yapan Coronavirus salgının Çinde üretim yapan iPhone üretimininde etkilediği ortaya çıktı.

Appele bu arada iPhone 8 modelini revize ederek iPhone SE 2 (iPhone 9) modelini Mart ayında piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Şubat ayında bu modelin seri üretimini Çin’de yapacak olan Apple yaşanan bu virüs sorunundan dolayı istenilen düzeyde bir sevkıyatı yapamayacağı uzmanlar tarafından tahmin edilmektedir.

TF International Securities tarafından yayınlanan bildiride Apple tarafından sevkiyatın Çin Yeni Yılı tatilinde gerçekleştirileceği yazıldı. Ayrıca Coronavirüs ü salgınından dolayı daha önce planlanan sevkiyatın %60 oranında azaltılarak yapılacağı da bu bildiride yer aldı. Bunun temel sebebi olarak ise salgından dolayı son kullanıcının bu ülkeye olan güvenin azalması olarak açıklandı.

Durumun aslında görülenden çok daha ciddi olduğunu Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamalarda görebiliriz. DSÖ Çin’i küresel halk sağlığı açısından tehlikeli bir düzeyde gördü. Aslında bu durum sadece Apple’ın etkilendiği bir durum değil, Çin’de üretim yapan bütün firmalarında etkileneceği bir durum olduğunu söyleyebiliriz.

teknik destek