İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cydia Terimleri

Cydia Nedir ?

teknik destek

Cydia, Jailbreakle birlikte gelen bir uygulama mağazasıdır. İçerisinde ücretli ve ücretsiz tweak,tema, eklenti, zil sesleri gibi bir çok şeyi barındırır. Apple’ın iOS cihazlara yüklenmesini istemediği, direk sisteme entegre olan bir çok uygulama Cydia da bulunur. Bu uygulamalar kullanıcının işini kolaylaştırır.

Tweak Nedir ?

Cydiada yer alan uygulamalara verilen isimdir. Örneğin uygulamalara parmak izi ile şifre koymaya yarayan BioProject bir tweaktir.

Tema Nedir ?

iOS cihazımızın görünümünü ( ana ekran, kilit ekranı, ikonlar, ayarlar ) değiştiren eklentiye tema denir. Winterboard gibi Cydia uygulamaları yüklendikten sonra tema seçip yükleyebilirsiniz.

Respring/Sprinboardı Yeniden Başlatmak Nedir ?

Cydiadan yüklediğiniz bir tweakin kurulumun tamamlanması, yaptığınız değişikliklerin kullanılmaya başlaması için ekranın yeniden başlaması demektir.

Cydia Hesabı Nedir ?

Cydiadan bir tweak satın almak isterseniz bunu ancak cydia hesabı ile yapabilirsiniz. Cydia anasayfada hesabı yönet yazan yere tıklayarak Facebook ve Google ile giriş yap seçeneklerinden birisi ile hesabınızı tanımlayabilirsiz. Cydiada tweakler PayPal ile satın alınıyor. Fakat ülkemizde artık PayPal kullanılamadığı için şimdilik bu konuda yapacak bir şey yok. Cydia yetkilerinden çözüm bekliyoruz.

Safe Mod Nedir ?

Kurduğunuz bir tweakin uyumsuzluğu yada başta tweakler ile çakışması sebebiyle iPhone’un güvenli moda girmesidir. Çıkmak için exit safe Mod yazan yere tıklamanız yada ekranda beliren uyarıya restart demeniz gerekir. Eğer yeniden başlayınca düzelmezse cydiayı açıp son kurduğunuz tweak/tweakleri kaldırmanız gerekir.

teknik destek