İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dakikada 350 iPhone’un Üretildiği, iPhone Şehri: Zhengzhou

The New York Times tarafından, Apple’ın işinin en büyük destekçisi ve üreticisi olan Foxconn’un iPhone’ların bir araya getirildiği fabrikasında derinlemesine bir araştırma yapıldı.

teknik destek

Çin’in Zhengzhou kentindeki iPhone üretim tesisinde yapılan çalışmalar inceledi. Kentte yaşam iPhone üretimine o denli dayanmış durumdaki, kent Zhengzhou olarak değil iPhone City yani iPhone Şehri olara anılıyor.

Yayınlanan bu makalede çok büyük olan tesisin yoksul bir bölgede bulunduğu ve altı milyondan fazla insanın bulunduğu belirtiliyor. Üretim tesisi tam güçle çalışırken, her gün 500.000 iPhone’u bir araya getirilebiliyor ve bu da fabrikanın takma adını kazanmasına neden oluyor.

Foxconn, böylesi büyük tesisini inşa etmek için doğru alanı seçmeliydi ve Çin’deki pek çok farklı şehir, ulaşım maliyetlerini düşürmek ve enerji maliyetlerini düşürmek gibi teşviklerde bulundular. En sonunda Zhengzhou seçildi ve tesisin tamamlanması ve üretime başlaması 2010’dan önce tamamlandı. Şehir fabrika alanına sokuldu ve Foxconn’a 250 milyon dolarlık bir kredi verildi. Hükümet, yakındaki havalimanını genişletmek için yaklaşık 10 milyon dolar harcama sözünü de verdi.

Bunların hepsi, Foxconn fabrikasının mümkün olan en hızlı şekilde çalışabildiğinden ve belirli bir günde mümkün olduğu kadar çok iPhone’un üretilmesini sağlamak için.

2.2 kilometre karelik bir alana dağılmış düzinelerce fabrika alanına düzenli bir şekilde ek binalar inşa edilmeye devam ediliyor. En tepede, yaklaşık 350.000 işçi, dakikada 350’ye kadar iPhone’u bir araya getiriyor, test ediyor ve paketliyorlar.

Apple’ın işgücü, ulusal bir ordu boyutunda ve büyük oranda Zhengzhou hükümetinin cömertliğine bağlıdır.

Foxconn, Apple ve iPhone serisi için üretim sürecinin en sadık ve en önemli isimlerinden birisi ve operasyonunu ABD’de de genişletmeyi planlıyor. Gelecek yıl ve sonraki yıllarda da piyasaya çıkacak olan iPhone modelleri için önemli bir tedarikçi olma konusunda ısrarcı gibi duruyor.

teknik destek