Şimdi yükleniyor

Depolama Kapasitelerine Göre iPhone 7s ve iPhone 8’in Öngörülen Satış Fiyatları

iPhone 8 Konsept

Depolama Kapasitelerine Göre iPhone 7s ve iPhone 8’in Öngörülen Satış Fiyatları

Eylül ayında tanıtılması beklenen iPhone 8 hakkında pek çok şey belirsiz kalırken, cihazın ABD satış fiyatıyla ilgili tahminler gelmeye devam ediyor. Bugün, tahminlerini paylaşacağımız isim ise UBS analisti Steven Milunovich. Milunovich, iPhone 8’in en alt modelinin ABD satış fiyatının 870 dolar olacağını ve en üst modelinin ise 1.070 dolar civarında olacağını iddia ediyor. En alt ve en üst modelden kastedilen şey tam olarak depolama kapasitesi.

Milunovich, daha önce iPhone 8’in Apple için önemli bir engel oluşturduğunu ve şirketin model için 1.000 dolar altında bir satış fiyatı ile öne çıkmak zorunda olacağını iddia etmişti ve bugünkü yatırımcı notunda daha fazla detay sunarak bir adım öne çıktı.

teknik destek

UBS analisti, iPhone 8’in satış fiyatının nihai olarak 1.000 doların üstünde olacağını ancak başlangıç fiyatının bu barajın altında kalacağını belirtti. Milunovich, 1.070 dolar karşılığında kullanıcıların 256GB depolama kapasiteli modeli alabileceğini öngörüyor ancak 870 dolar ile ne kadarlık bir depolama kapasitesine sahip modelin alınabileceğini belirtmiyor.

Analis, iPhone’un ortalama satış fiyatının birim başına yaklaşık 730 dolara gelmesine karşın, iPhone 8’in gelecek yıl iPhone satışlarının yüzde 45’ini oluşturacağını beklediğini de ekliyor. Son olarak analist, Apple’ın hisse senedi fiyatı için tahminini 165 dolardan 170 dolara yükseltti.

iPhone 8’in öngörülen satış fiyatı için tahminde bulunan bir diğer analiste bakacak olursak, Goldman Sachs analisti Simona Jankowski, iPhone 8 128GB’ın 999 dolar ve 256GB’ın ise 1.099 dolar olacağını açıklamıştı.

Analistler, fiyat tahminlerini Apple’ın belirli bileşenleri üzerinde ne kadar harcama yaptığını ilişkilendirerek belirliyorlar. Bu fiyatlar nihai olmasa da ön bilgi verme konusunda tatmin edicilerdir. Zaten iPhone 8’in tüm zamanların en pahalı iPhone modeli olacağı ve fiyatının 1.000 doları aşacağı en başından beri beklenen bir gerçekti.

Şu anda Apple’ın sattığı en pahalı iPhone, iPhone 7 Plus 256GB ve ABD satış fiyatı 969 dolar. Muhtemelen iPhone 7s ve 7s Plus’ın satış fiyatları mevcut iPhone 7/7 Plus satış fiyatları ile eşleşecekler ve şu anda iPhone 7 ve 7 Plus modelleri ne kadarsa 7s ve 7s Plus için de bu fiyatlar geçerli olacak.

teknik destek