İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Apple Ürünlerinde Yer Alan “Designed by Apple in California” ve “Assembled in China” İbarelerinin Anlamı

Apple’ın adaptöründen kulaklığına, iPhone’undan Mac’ine kadar tüm ürünlerinin üzerinde bu ibareleri görebilirsiniz: Designed by Apple in California ve Assembled in China. Peki bu ibarelerin anlamı tam olarak ne?

teknik destek

Bugün, Apple, tüm ürünlerinin ve aksesuarlarının tasarımını şirketin kalbi olan Kaliforniya’daki merkezinde, kapalı kapılar ardında yapmaktadır. Hatta bu konuda baş görevli, ikonik isim Jonathan Ive’dir. Apple, cihazları için önemli olan hemen hemen tüm donanım parçalarının da tasarımını yapmaktadır. Yani hem kaputun kendisi hem de kaputun altında büyük bir çalışma organizasyonu söz konusudur. Mesela Apple, cihazlarının kalbi olan çiplerin tasarımını kendisi yapmaktadır. Bu sebeple başta iPhone olmak üzere tüm Apple ürünlerinde ve aksesuarlarında “Designed by Apple in California” ibaresi yer almaktadır.

İş üretime geldiğinde ise şirket, tümüyle düşük maliyet için Çinli ve diğer pek çok ülkeden  iş ortakları ile çalışmaktadır. Bugün Foxconn hemen hemen tüm Apple ürünlerini üretme/parçalarını bir araya konumundadır ancak bu üretim kısmı kısmen değişmektedir. Mesela Apple tasarladığı AX çipini C firmasına ürettirirken iPhone ekranını ise D firmasına ürettirir ve diğer önemli donanım parçalarında da diğer pek çok önemli firma ile ortaklık kurmaktadır ancak iş tüm bu donanım parçalarının bir araya getirilmesine geldiğinde Foxconn devreye girer.

Genel olarak bir iPhone’un üretiminde görev alan pek çok ülkeden pek çok firma vardır ancak iş üretime geldiğinde tek bir ülke vardır o da Çin’dir. İşte bu yüzdendir ki Apple ürünlerinde ve aksesuarlarında “Assembled in China” ibaresi yer alır.

teknik destek