DGCCRF, Planlı Eskitme Yapma ve Müşterilerini Aldatma İddialarına İlişkin Apple’a Soruşturma Açtı!

iPhone Şarj Sorunu

Fransa’da ekonomi bakanlığının bir parçası olan DGCCRF (Haksız Rekabetle Mücadele ve Tüketiciyi Koruma Kurumu), geçtiğimiz hafta müşterilerini aldattığı ve ürünleri için planlı eskitme yaptığı iddialarına ilişkin Apple’a soruşturma açtı.

teknik destek

Apple, iOS 10.2.1 ile iPhone 6 ve 6s’lerde görülen beklenmedik kapanma sorunlarına ilişkin şikayetlerin ardından güç yönetim özelliğini tanıttı ancak şirket, müşterilerine bunun pil kaynaklı olduğunu ve pil sağlığı bozulduğunda iPhone’ların performansının düşebileceğini açıkça belirtmedi.

Apple, iletişim eksikliği nedeniyle özür diledi ve iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, 7, 7 Plus ve SE sahiplerine bir defaya mahsus 319 TL olan garanti dışı pil değişim ücretini 129 TL’ye düşüren pil onarım programını duyurdu. Bu programdan faydalanarak pilinizin değişimini indirimli bir şekilde yaptırabilir ve cihazınızın eski performansına kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Apple’a göre, bazen kötü durumda olan eski iPhone’ları yavaşlatarak beklenmedik kapanma sorununu önleyen güç yönetim özelliği iPhone’u mümkün olduğunca uzun ömürlü kullanım için tasarlandı ve kesinlikle yeni bir iPhone’un alınmasını teşvik etmek için tasarlanmadı.

Apple’ın konuyla ilgili yanlış anlaşılmaları düzeltme çabasına rağmen DGCCRF’nin açtığı soruşturmaya ek olarak 26’dan fazla dava açılmış durumda. Davaların tamamında kullanıcıların planlı bir şekilde aldatıldığı ve Apple’ın şeffaf davranmadığı öne sürülüyor.

Bu noktada DGCCRF’nin açmış olduğu soruşturma dikkat çekiyor. Soruşturmanın aylarca sürecek ve soruşturmanın mahkemeye taşınabilmesi veya geri çevrilmesi söz konusu olabilir.

Fransa, Apple’ı planlı eskitme yapmaktan dolayı suçlu bulacak olursa, ceza olarak şirketin Fransa’daki yıllık satışlarının yüzde 5’ine kadar para cezası uygulayabilir.

müşteri hizmetleri