Dijital Müzik için MP3 Formatı Tarih Oluyor!

iOS 10 müzik

İlk geliştirilmesinden sonraki 25 yılı aşkın bir süredir dijital müzik için kullanılan MP3 formatı resmen kaldırıldı. Enkoder ve kod çözücülerinin lisanslandırılmasından sorumlu olan ana kuruluş Fraunhofer IIS, bugün, önümüzdeki ayın sonlarından itibaren bu format için desteklerini durduracaklarını açıkladı.

teknik destek <

Apple’ın iPod’u elbetteki bu formatın popülerleştirilmesinden büyük ölçüde sorumluydu ancak aynı zamanda ölümünde de rol oynadı. Apple’ın dijital müzik çaları iPod, daha önce teknisyenlerin kullandığı bir ürünken 2001 yılında piyasaya sürülerek bir ana cihaza dönüştürüldü. Fakat Apple’ın MP3 formatından daha üstün olan AAC formatına geçiş yapması bugünün geleceğinin göstergesiydi. Fraunhofer IIS, AAC’nin etkili bir şekilde MP3 formatını etkilediğini söylüyor.

TV veya radyo yayıncılığı gibi modern medya servislerinin çoğunda, AAC ailesi veya gelecekteki MPEG-H gibi modern ISO-MPEG codec bileşenleri kullanılıyor. Bu uzantılar MP3’e kıyasla çok daha düşük bit hızlarında daha fazla özellik ve yüksek bir ses kalitesi sunabiliyorlar.

Bir dönem Apple’ın iTunes müşterilerini AAC formatı ile rakip cihazlara geçişlerini engellediği iddia edilmiş ve davalık olmuştu. Sonuç olarak Apple davayı kazanmıştı.

MP3 formatı, mevcut cihazların çoğu tarafından kullanıldığı gibi muhtemelen yaklaşık bir kaç yıl daha kullanılacak ve lisans olmadan artık kullanımı mümkün. Ancak yakın bir gelecekte, artık MP3 formatının tarihe karışacağının altını çizelim.

müşteri hizmetleri