Dikkat: Yeni Dolandırıcılık Yöntemi ile Apple Kimliği Bilgileriniz Çalınabilir!

apple-kimlik-sifre

Hayatını modern teknoloji ile çevreleyen genç kullanıcılar için birçok kimlik avı dolandırıcılığı oldukça anlaşılır oluyor ve bu tip dolandırıcılık yöntemleri kesinlikle saçma görünüyor. Tabii ki, herkes teknoloji ile çok içli dışlı değil ve çoğu zaman açıkça aldatmaca olduğu belli olan tuzaklara kolayca düşülebiliyor. Bu nedenle, her zaman yeni dolandırıcılık yöntemlerine karşı dikkat çekmek önemlidir. Biz de bugün, kesinlikle insanların uyarılması gereken bir kimlik avı dolandırıcılığı planını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

teknik destek

Bu hafta başında Reddit’teki bir kullanıcı, ivme kazanmakta olan yeni bir kimlik avı dolandırıcılığını tartışmak için bir konu başlattı. Ayrıca, geçen hafta bu konuda birkaç e-posta aldık. Bu nedenle takipçilerimizden hiçbirisinin bu tuzağa düşmemesini sağlamak için uyarma vaktinin geldiğini düşünüyoruz. Daha da önemlisi, bu haberi arkadaşlarınızla, aile üyelerinizle veya sevdiklerinizle paylaşarak onların da durumun farkına varmalarını sağlayabilirsiniz.

Apple Kimlik Bilgileri SMS

Bu yeni kimlik avı dolandırıcılığında, iPhone kullanıcılarına iPhoneID’lerinin süresi dolacak şekilde ayarlandığını bildiren bir SMS kullanılıyor. “Hizmetlerin ve uygulamaların kaybolmasını/silinmesini önlemek” için kullanıcılardan, oturum açma kimlik bilgilerini girmeleri istenen bir bağlantıya tıklatmaları isteniyor. Pek çoğumuz iPhoneID diye bir şey olmadığını çok iyi biliyoruz ancak kimi insanın bu mesajı görüp, üzerinde düşünmeden harekete geçeceği açık. Sonuçta, hiç kimse hesabında bir sorun oluşmasını istemez.

Mesaj, SMS ile gönderiliyor ancak göndericinin kimliği “iMessage” şeklinde olduğundan olayın ciddiyeti artırılıyor. SMS mesajlarında ve iMessage’da gelen iletilerin rengi aynı şekilde göründüğü için birçok insanın bunu yanlış anlaması kolaylaşmış oluyor. Bağlantıyı tıkladığınızda, Apple kimliğiniz ile oturum açmanızın istendiği bir sayfaya gidiyorsunuz. Bu sayfada girdiğiniz her veri, kullanıcının hesabını kontrol altına almak ve fotoğraflar gibi verileri sızdırmamak için fidye istemek için kullanacak dolandırıcılar tarafından kayıt altına alınıyor.

Geçmişte böyle birçok dolandırıcılık yöntemini gördük ve gelecekte daha birçoğunu göreceğimiz açık. İnsanlar bu tuzaklara düşmeye devam ettiği sürece, dolandırıcılar çabalarını daha da profesyonel boyutlara taşıyarak sürdürecektir. Bilgili olmak ve farkındalık en iyi savunmamızdır. Bu nedenle hepimiz, bu planlara kurban gidebilecek kişileri uyarmak için bir rol almalıyız.

müşteri hizmetleri