Şimdi yükleniyor

Doğalgaz havalandırma ızgarası açık mı olmalı kapalı mı?

Doğalgaz havalandırma ızgarası açık mı olmalı kapalı mı?

Doğalgaz havalandırma ızgarası açık mı olmalı kapalı mı?

Son Güncelleme tarihi 19 Mart 2024 by Teknoloji Haber

Doğalgaz havalandırma ızgarası kapatılması ne gibi sorunlara neden olur veya doğalgaz havalandırması açık mı olmalı kapalı mı?

teknik destek

Çoğumuzun evlerinde doğalgaz havalandırması kapalı oluyor. Ya bantla ya da üzerine bir şeyler yapıştırıyoruz. Sanki havalandırma prosedür gereği koyuluyor. Gaz kaçağı gibi acil durumlarda gazın az da olsa çıkacağı bir yerin olması gerekiyor. Tabi bazı havalandırma ızgaraları aşırı geniş olduğundan, soğuk havalarda aşırı bir soğumaya neden olabiliyor. Birde rüzgar uğultusu da yanında geliyor.

Doğalgaz bulunan evlerde mutfak da ya da cam balkonda bulunan cam kesilerek takılan havalandırma hayati önem taşımaktadır. Birçok kişinin soğuk hava geliyor diye kapattığı doğalgaz havalandırması büyük bir tehlike oluşturur. Kişilerin bir şey olmaz deyip dikkatsizce davranmanın sonucu kötü olabilir. Doğalgaz hafif ve uçucu bir gaz olduğundan kullanırken daha dikkatli olunması gerekir. Kokusunun ayırt edilebilmesi için başka bir koku karıştırılıp, kokusunun bu sayede daha fark edilir hale gelmiştir.

Dogalgaz-havalandirma-izgarasi-acik-mi-olmali-kapali-mi-2 Doğalgaz havalandırma ızgarası açık mı olmalı kapalı mı?
Doğalgaz havalandırma ızgarası açık mı olmalı kapalı mı?

Doğalgaz kullanırken nelere dikkat edilmeli?

İşletmelerde, evlerde hemen hemen her yerde kullanılan doğalgaz doğru kullanımda hayatımızı kolaylaştırdığı bilinir. Hem ekonomik olması, hem de temiz olması herkesin tercih ettiği enerji türüdür. Özellikle mutfak da ya da ısınmada kullanırken çok daha dikkatli olunmalıdır. Eğer ısınmak için doğalgaz sobası kullanılıyor ise önceden bacaların temizliği ve doğalgaza uygunluğu kontrol edilmelidir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar çıkabilir. Yine aynı şekilde mutfakta kullanılan ocakların bakımı ve doğalgaza uyumlu ocaklar tercih edilmeli. Bir gaz kaçağı durumunda kendini kapatan ocaklar kullanarak kişi kendini güvende hisseder.

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır?

Evde ya da işyerlerinde meydana gelen doğalgaz kaçağı zehirlenmelere ve büyük patlamalara yol açar. Kapalı alanda doğalgaz kaçağı hissedildiği anda önce tüm kapı ve pencereler açılmalı. Kokunun çıkması sağlanırken yetkililere haber verilmelidir. Kesinlikle çakmak ya da elektrik düğmelerine basılmamalıdır. Daha güvenli olmak adına kapalı alanlardaki borulara kaçak sensörü taktırılabilir.

teknik destek