Donald Trump’ın Vaadi Apple Kullanıcılarına Pahalıya Patlayacak!

apple-trump

ABD’nin seçilmiş başkanı Donal Trump söylemleri ile ses getirmiş ve gündem de baya baya yer edinmişi. Seçilmiş bir başkan olması sebebiyle şimdilerde gündeme gelen konu ise seçim vaatleri. Trump’ın iddialı seçim vaatlerinden biriside Apple’ın üretim merkezi olarak Çin’in değil ABD’nin seçilmesiydi.

teknik destek

Bununla ilgili haberimizi dün yapmış ve sizlerle paylaşmıştık (ilgili haber). Donald Trump’ın Virginia’da bulunan Liberty Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada “Apple’ın kendi bilgisayarlarını ve diğer cihazlarını başka ülkelere değil bu ülkede yapmaya başlayacağız” demesi ve seçilmesiyle bu konu günümüzde merak konusu. Çünkü işin ucunca dünyanın en değerli markası Apple var.

Trump’ın Apple cihazlarında yer alan “Assembled in China” ibaresini  “Assembled in ABD” olarak değiştirme düşüncesi ve vaadi ise tam da bu noktada etkin oluyor. Şu anda ABD’de iPhone 7, 649 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor ve en ucuz iPhone 7’nin üretim maliyeti 220 dolar olduğu öngörülüyor. Apple’ın cihazlarının parça üretimlerini çeşitli ülkelerde yer alan firmalara yaptırması ve bu parçaları ABD’de birleştirmesi ile 220 dolar seviyelerinde olan en ucuz bir iPhone 7’nin maliyetinin en az 400-450 dolar seviyelerine taşıması söz konusu. Çünkü vergiler söz konusu.

Bunun anlamı ise doğrudan kullanıcılar oluyor. 649 dolar olan en ucuz iPhone 7’nin üretim maliyeti 220 dolar ise ve Apple bunun üstüne 429 dolar gibi bir rakam koyuyorsa 400-450 dolar olan üretim maliyeti söz konusu olduğunda en ucuz iPhone 7’nin 829-879 dolar seviyelerine çıkması söz konusu olacaktır. Yani tümüyle ek bir külfet ortaya çıkacak denilebilir.

Apple’ın haziran ayında bu konuda bir ön araştırma yaptığı ve üretim ortakları ile görüştüğü iddia ediliyor. Ancak önemli üretim ortakları Foxconn ve Pegatron buna karşı çıkıyorlar. Çünkü üretim maliyetinin artması bu firmalarıda zora sokacak. Apple’ın CEO’su Tim Cook’da bu konuya karşı.

Bakalım Trum bu vaadinden vazgeçecek mi yoksa Amerikan rüyası Amerika kabusuna mı dönüşecek bunu bekleyip göreceğiz.

müşteri hizmetleri

1 Comment

  1. Ben şahsen Trump’ın bu kadar ileri gideceğini sanmıyorum.Bana kalırsa Trump bu vaadinden vazgeçicek gibi gözüküyor.

Comments are closed.