Dört Yıl Önce Bugün, En Yeni Mac Pro Piyasadaki Yerini Aldı

2018 Mac Pro

Bugün, Apple’ın Mac Pro’sunun en son yeilmesinin dördüncü yıldönümü. İkinci nesil Mac Pro, 19 Aralık 2013’te 2.999 dolar fiyat etiketi ile piyasayadaki yerini aldı ve en az dört yıllık donanıma sahip olmasına rağmen halen satışına devam ediliyor.

teknik destek

Mac Pro yapılandırma seçenekleri 12 çekirdekli Intel Xeon E5 işlemci, 64GB ECC RAM, 1TB SSD depolama birimi ve iki AMD FirePro D700 GPU’yu içeriyor ve cihazın fiyatı 18.999 TL’ye kadar çıkıyor.

Son birkaç yıldır Mac Pro’nun yenilenmemiş olması Apple’ın profesyonel kullanıcılara daha az odaklandığı söylentilerinin ortaya çıkmasına neden oldu ve şirket bu söylentilere yanıt vermek durumunda kaldı.

Apple, nadir görülen bir adım atarak Nisan ayında modüler bir tasarıma sahip yepyeni bir Mac Pro üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Ve bu ayın başında piyasaya sürülen üst düzey iMac Pro Apple’ın halen profesyonel kullanıcıları önemsediğini gösterdi.

Apple, geçtiğimiz hafta iMac Pro ile ilgili yaptığı basın açıklamasında Mac Pro için sözünü tekrarladı ve yeni nesil Mac Pro’nun yüksek performanslı ve yüksek verimli olmasının yanısıra modüler olacağını hatırlattı. Apple bu şekilde, yeni iMac Pro’ya ek olarak yükseltilebilir tasarımda en yüksek performansa ve yüksek verimli bir sisteme ihtiyaç duyan profesyonel müşterilerine yönelik Mac Pro ile yakın zamanda geleceğini göstermiş oldu.

Yeni nesil Mac Pro’nun teknik özellikleri ve çıkış tarihi ile ilgili herhangi bir ayrıntı paylaşılmadı ancak tahminler bunun 2018’de gerçekleşeceği yönünde.

Apple’ın yazılım mühendisliği şefi Craig Federighi, yeni Mac Pro’nun neye benzeyeceğini bilmediğimiz dönemde, çöp tenekesi olarak adlandırılan 2013 tasarımının ihtiyaçları karşılamada yeterli olmayan bir yapıya sahip olduğunu itiraf etti.

Mac Pro Tasarımı

Muhtemelen yeni nesil Mac Pro’da tasarımsal anlamda büyük bir değişim olacak. Veya şirket, 2016’dan 2012’ye kadar kullandığı Mac Pro tasarıma geri dönebilir. Şu an Mac Pro’nun tasarımı veya teknik özellikleri hakkında konuşmak için çok erken ancak oldukça güçlü, yüksek performanslı ve yüksek verimli yeni Mac Pro’ya çok yakın olduğumuz bir gerçek.

müşteri hizmetleri