Şimdi yükleniyor

Dünün Özeti: Apple’ın iPhone Lansmanlarının Eski Tadı Yok(!)

Apple Özel Etkniliği 2017

Dünün Özeti: Apple’ın iPhone Lansmanlarının Eski Tadı Yok(!)

Son Güncelleme tarihi 13 Eylül 2017 by Müşteri hizmetleri

Global bir dünyada yaşıyoruz. Türkçe kelimesi ile küresel bir dünya. Küreselleşmeyi bize şahane bir şey gibi anlattılar, biliyorsunuz. Yani, üretilen bir mal herhangi bir ülkeden başka bir ülkeye kolayca girebilecekti, gümrükler olmayacaktı, her marka fabrikası ile başka başka ülkelerde yer alabilirdi falan. Bugün ise o küreselleşmenin yavaş yavaş kendi topuğuna sıkmaya başladığını görüyoruz.

teknik destek

Gelir açısından dünyanın en büyük, telefon üretimi açısından ise dünyanın ikinci en büyük şirketi, bütün dünyayı sallayan, ürünleriyle herkes de heyecan yaratan, daha ürününü çıkarmadan herkesi heyecanlandıran, herkesin beklediği o iPhone’un üreticisi, daha iPhone’u çıkmadan almak için insanları kuyruklara sokan, insanları mağazanın önünde yatakları-yorganları ile bekleten, evet Apple’dan söz ediyorum.

ABD Başkanı Donald Trump’a göre, iPhone’a ön yüzünden baktığınızda Amerika’nın gururu ancak aygıta arkasından baktığınızda ise utanç kaynağı. Çünkü “Assembled in China” yazıyor iPhone’ların arkasında. Yani tüm parçaları Çin’de bir araya getiriliyor.

Çin. O eski, bir tarafa atılmış, emek sömürüsü yapılmış Çin yok artık. Akıl üreten, zeka üreten, teknoloji üreten bir Çin var karşımızda. Dünyanın ikinci büyük ekonomisi… iPhone 8‘in de iPhone X‘in de veya iPhone 5c’nin de parçalarını bir araya getiren Çin.

Dedikoduları çok seviyoruz. Zaten AppleFoni’de bir bakıma bu dedikodular üzerine kurulu. Bu yılki iPhone modelleri için şöyle geçmişe dönüp baktığımızda sadece iPhone 8 ve dolaylı olarak iPhone X ile ilgili 100’ü aşkın haber yapmışız. Yani yaklaşık bir yıldır, iPhone 8 ne zaman çıkacak, yeni iPhone’un ismi iPhone Edition olacak diye dedikodu yaptık durduk.

Bu dedikoduları yaparken hep işaret ettiğimiz bir kaynaklar vardı. Bu kaynalar ise Apple’ın böylesine merak edilen bir akıllı telefonu tek başına, bir fabrikada üretmesinin mümkün olmamasından kaynaklanıyordu. Apple, başka başka yerlere, farklı iş kollarındaki üreticilere iş vermek zorundaydı ve tam da bu anda dedikodu çarkı dönmeye başlıyordu.

iPhone’un tüm parçalarının bir araya geldiği Çin ise bir taraftan iPhone’u topluyor, bir taraftan da bilgilerini sızdırıyordu. Apple’ın ise ABD’den bu sızıntılara doğrudan müdehale etmesi mümkün değildi. Ne oldu sonra? Belki günlerce, belki haftalarca süren dünkü 1 saat 40 dakikalık lansman için yapılan hazırlık boşa gitti. Apple’ın CEO’sunun ve diğer yöneticilerin sahneye hangi ürünlerle geleceğinden bu ürünlerin özelliklerinin ne olacağını tüm detaylarıyla biliyordu.

Bir yerde işin heyecanı kalmamıştı. Steve Jobs dönemindeki o benzersiz Apple lansmanları yoktu artık. Küçük sızıntılarla yetindiğimiz günler yoktu.

Bugün ise konuştuğumuz şey iPhone X’in ve iPhone 8’in sıradan olduğu. Eh, tabii tüm özelliklerini bildiğiniz, önceden hakkında tüm detayları öğrendiğiniz bir akıllı telefonun sizi heyecanlandırması mümkün değilki…

Sözün özü, her ne kadar dedikoduları sevsekte, AppleFoni’yi bu dedikodular üzerine kurmuş olsak da bu kadar da olmamalıydı, olmamalı. Dün akşamdan sonra gözünüzde Apple’ın değerinde bir düşüş olduysa, yanlış düşünüyorsunuz. Yeni iPhone’lar yine yenilikçi, yine farklı, yine tarz. Her marka telefonda olan özelliklerin en iyisi, en kullanışlılarına sahipler. Yağlama yapmıyoruz, olanı söylüyoruz.

teknik destek