Şimdi yükleniyor

E-Devlet Şifre Sıfırlaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Şifre Sıfırlaması Nasıl Yapılır

E-Devlet Şifre Sıfırlaması Nasıl Yapılır?

Son Güncelleme tarihi 5 Kasım 2019 by Gökhan Torun

Öğrenmek isteyenler için e-devlet şifre sıfırlaması nasıl yapılır açıklayalım.

teknik destek

Şifre Sıfırlamada İlk Adım

Bu esnada yapılması gereken iki seçenek bulunuyor. İlk seçenek bizzat postaneye giderek yeni bir şifre edinmek olacak. Önceden şifre sıfırlama işlemi yapılmadığından E-Devlet şifresini kaybedenler veya unutanlar mecbur olarak postaneye gidiyordu. Şifre unutma probleminin fazla yaşanması nedeniyle vatandaşlara artık ikinci farklı seçenek sunuldu.

Bir kez şifre alındıysa tekrar postaneye gitmeye gerek kalmadan bilgileri sıfırlayarak şifre değişikliği gerçekleştirebilirsiniz. Şifre sıfırlama için 7 adet güvenlik adımı izlenmesi gerekmektedir. Tekrar para vermeden ve zaman kaybı yaşamadan şifre sıfırlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Şifre Sıfırlamada İkinci Adım

Bu aşamada internetten açmış olduğunuz “Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Doğrulama Sistemi” bölümünde kimlik detaylarınız ile ilgili boş kutucuklar bulunacaktır. Burada nüfus cüzdanlarınızı arka bölümünde en altta yer alan “kayıt no” şeklinde bulunan yerdeki genel olarak 4 haneli rakam olan bölümdür. Buraya bu rakamları yazdıktan sonra devam et butonuna basın ve daha sonra cep telefonunuza şifre gelmesi sağlanacaktır.

Şifre Sıfırlamada Üçüncü Adım

Son adımda açılan bölüme cep telefonu numarasını yazacaksınız ve bu işlemden sonra telefonunuza yen bir şifre gönderilecek. Bundan sonraki adımları izlemek daha kolay olacaktır. Eğer bu adımlar izlemek size zor gelecekse veya telefonunuz yok ise şifreyi sıfırlamak ve yeni bir şifre almak için postaneye başvurmanız gerekecek.

teknik destek